| Ioanamaria45 a întrebat:

Buna TPU,
In ultimul timp m-am gândit la posibilitatea de a urma o facultate in străinătate. Mi s-a adus la cunoștiință faptul ca pentru a avea o șansa mai mare de a fi acceptat trebuie sa ai un C.V. Mult mai încărcat de tot tipul de activități și proiecte. In ce as putea sa ma implic pentru a aduce un plus mare in C.V.-ul (activități extra-școlare, olimpiade, competente in alte limbi etc.) Care ar fi cele mai importante și folositoare dintre ele? Și in același timp, ce părere aveți despre încercarea de ați crea o viața in alta țara?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti foarte-foarte bine, si sa participi, castigand olimpiade scolare nationale si internatioanle, ca sa te califici pentru facultate, la universitatile de peste hotare.
Alta varaianta este ca parintii sa plateasca facultatea, cazare si intretinerea ta in strainatate, pe toti anii facultatii.

| Violleta2022 a răspuns:

@CristidinBucuresti
Stai linistit ca fata care a pus intrebarea este doar clasa a IX-a, asadar mai are 4 ani de liceu si o gramada de timp sa se gandeasca, ce vrea si daca este capabila sa ajunga in strainatate, la facultate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum in era pandemiei de ce ai nevoie de facultate in strainatate? De ce nu faci o facultate aici in țară unde sti limba unde te ai nascut, ce crezi ca cîstigi in alta țară daca faci facultatea? Nimic, Ai unde sa locuiesti? Ai bani de facultate? Ca in alte țari sa faci o facultate costă mii de dolari sau euro îi ai? Sau tu faci o facultate doar asa de amorul artei sa ai cu ce sa te lauzi altora ca ai facut si tu facultatea in America sau Anglia, dar de fapt tu habar nu ai, ai o diploma cu care te stergi la fund, nici macar, ca e tare cartonul faci răni in fundlaughing

| Celcestietot a răspuns:

Buna! In orice tip de activitate, in special rezultatele de la olimpiade stiu ca se iau in considerare. Cel mai recomandat ar fi sa vorbesti cu cineva care a trecut prin asta.

| Eireann a răspuns:

Competente lingvistics de tip Cambridge sau IELTS ( doar ca asta trebuie repetat, nu dureaza pe toata vista). Apoi incearca si cauta proiecte nationale si internationale in legatura cu ce vrei sa studiezi si poti sa faci voluntariat (Eu am fost cu Doctors without borders, Habitat for Humanity, Crucea Rosie etc) Nu uita sa ceri recomandari scrise.

| isemilia a răspuns:

Olimpiadele de departe (cele in domeniu, desigur) daca ajungi la o etapa buna (de exemplu nationala sau internationala) si orice alte activitati in domeniu. (voluntariat, un loc de munca in domeniul ala etc. Depinde mult ce domeniu e) In principiu orice care sa arate ca esti pasionat / pasionata si ca vrei sa evoluezi

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Examenul de Cambridge de engleza sau Delf de franceza te vor ajuta extrem de mult, in special cel de engleza pentru ca e cea mai vorbita limba de pe Glob, mai vorbita decat mandarina (China).

Incercarea de a-ti crea o viata in alta tara are un singur minus: O SA ITI PARASESTI RUDELE SI PRIETENII. Acesta este singurul minus. Dar va depinde totodata si de tara in care vrei sa te duci. Daca vrei, sa zicem, in Anglia, recomand sa ai cunostinte acolo, ca altminteri te poti afla in pericol, pentru ca, da, Anglia este o tara la fel de periculoasa ca Romania. Iti sugerez Olanda, Belgia sau Elvetia. Franta este si ea destul de frumoasa, doar ca e mai usor sa inveti engleza deoarece nu exista terminatii specifice, ai formari ale timpurilor verbelor foarte usoare, expresii destul de inteligibile daca ai habar de engleza intr-un procentaj de 20-30% si o pronuntie cat de cat usoara. Clar nu mai usoara decat spaniola sau alte limbi neolatine, dar iti poti exersa pronuntia prin intermediul multor aplicatii.

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Si, normal, va depinde de cat de serios esti tu. Nu te poti duce sa umbli creanga pe acolo fara sa ai habar de ceva.