| TheLastSmile a întrebat:

Incep prin a spune ca sunt in clasa a 8-a, sau ce a mai ramas din ea. De ceva timp, recunosc nu foarte mult, imi doresc sa urmez o facultate de medicina. Acum, problema este ca ma bate gandul sa o fac in strainatate.
Stiu ca este foarte greu, stiu ce inseamna biologie, chimie si fizica si stiu ca imi va fi foarte greu. Acum trecand peste asta, ce as putea face?
Imi iau varsta ca un avantaj pentru ca nu prea stiu Engleza, dar o voi invata si sper ca o voi sti la perfectie. Imi este cam frica de termenii mai ciudati care mi-ar fi greu sa ii pricep si in limba mea, dar in alta limba.
Eu una as vrea sa fac facultatea in UK, Londra, dar nu prea conteaza. M-am mai interesat si am inteles ca trebuie sa imi fac un dosar pe care mare baza se pune pe activitatile scolare si olimpiade.
Ceea ce vreau eu sa stiu:
1. Ce facultate mi-ati recomanda?
2. Pe ce activitati scolare sa ma bazez ca sa ma ajute intr-adevar la dosar.
3. Daca as ajunge la nationale, m-ar ajuta la dosar ( nu bag mana in foc ca voi ajunge la inernationale, desi voi incerca din greu )
4. Credeti ca pot invata engleza necesara in 3 ani? ( vreau ca in ultimul an sa axez doar pe biologie si chimie. Dintra 11 vreau sa incep meditatiile si la bio si chimie)
5. Cum as putea obtine bursa, avand in vedere ca nu mi-as putea permite?
6. Credeti ca daca imi doresc suficient pot reusi?

PS: imi cer scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| Rosalyn a răspuns:

Din cate stiu eu, in UK nu se prea face practica in spital sau pe cadavre in primii doi ani. Cand am spus ca te pregateste mai bine facultatea din Romania, m-am referit la duritatea pregatirii. Practica incepe din primii ani, la fel si disectiile pe cadavre. Profesorii sunt in general foarte duri cu studentii din primii ani. E felul lor de a-ti arata cat de serioasa e meseria asta. "O masina, daca o strici, o poti repara. Un om nu il mai poti aduce inapoi." cum spunea un prof de la UMF Tg Mures.
Am inceput si eu la fel ca tine. In a 7-a am luat olimpiada la biologie cu maximul de puncte si asta m-a facut sa ma decid sa merg pe medicina. Olimpiadele din liceu sunt impartite pe ramuri ale biologiei. Eu iti recomand sa mergi pe anatomie. Este preferabil sa nu iti incarci memoria cu lucruri inutile. La chimie poti merge oricand pentru ca o sa iti fie de folos.
Daca vrei neaparat, poti face facultatea aici si vezi daca reusesti sa intri in programul Erasmus [ sau ceva asemanator ] ca sa vezi cum este in strainatate. Studentii medicinisti romani sunt foarte cautati pentru practica de vara in alte tari.
Nu iti recomand sa faci rezidentiatul in alta tara dupa ce a i terminat facultatea aici pentru ca e posibil sa nu isi dea nimeni interesul sa te invete meseria bine [ tocmai pentru ca nu esti "de-a lor" ] si nu or sa te angajeze la finalul rezidentiatului. Asta e riscul.
Eu vreau sa termin aici facultatea si rezidentiatul, apoi intentionez sa plec [ cel mai probabil in UK ].
Trebuie sa ti minte: in Romania nu poti fi doar bun in meseria ta pentru a face ceva. Trebuie sa fi cel mai bun.
Mult succes!winking

10 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Da, dacă îţi doreşti cu adevărat ceva, nimic nu este imposibil. Totul depinde numai de tine şi voinţa ta.
Desigur, mai stau la bază şi alte lucruri. De exemplu, în România admiterea este mai dificilă deoarece puţine locuri sunt pe merit.
Totuşi, eu îţi recomand Universitatea de Medicină şi Farmacie Gr. T. Popa din Iaşi. Acolo studiază verişoara mea, este în ultimul an şi într-adevăr s-a făcut carte, nu termină facultatea şi e afonă.
De asemenea, o altă opţiune la fel de bună este Universitatea de Medicină şi Farmacie Carol Davila.
Dacă eşti mai aproape de Cluj, ai la dispoziţie Universitatea de Medicină şi Farmacie Iuliu Hatieganu.
Este important ca în clasa a-IX-a să alegi un profil Ştiinţe ale naturii şi să te concentrezi asupra Biologiei şi Chimiei în special.
Dacă vrei să studiezi în Londra, trebuie să înveţi perfect Engleza. Cum spuneai şi tu, unii termeni sunt dificil de înţeles şi în Limba Română, dar în Engleză...
Eu îţi doresc mult succes.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nuştiu să îţi răspund la toate întrebările, ştiu că în România e mai greu, dar totuşi, ai putea să faci facultatea aici şi pe urmă să mergi dincolo să profesezi.Şi eu vreau să dau la medicină dar la Tg Mureş, cea din Cluj este şi ea foarte bună. Probabil dacă aş avea posibilitatea aş gândi şi eu ca tine, dar oricum, dacă chiar asta îţi doreşti, ai de muncit, nu glumă. Dacă îţi doreşti cu adevărat, o să reuşeşti!

| TheLastSmile explică (pentru anonim_4396):

Dar nu este mai greu sa profezez dincolo dupa terminarea liceului decat sa profesez daca termina facultatea acolo? Posibilitati nu pot spune ca am, de aceea incerc pentru o bursa si am auzit si de un fel de imprumut pe care ti-l da UK, sau ceva de genul. Inca nu m-am interesat prea amanuntit despre asta.

| AndreeaM18 a răspuns (pentru TheLastSmile):

Păi e clar că dacă faci facultatea acolo îţi va fi mult mai uşor să şi profesezi acolo.Ai timp destul să te interesezi despre asta. Baftă! happy

| Rosalyn a răspuns:

Hello!
In primul rand trebuie sa te gandesti foarte bine daca vrei cu adevarat sa urmezi facultatea de medicina. Iti spun din propria experienta ca pentru medicina trebuie sa fi foarte puternic.
1. Daca vrei cu adevarat sa faci facultatea in UK, iti recomand Oxford. Totusi, programul lor este foarte diferit fata de cel din Romania, iar dupa parerea mea programul din Romania te pregateste mai bine pentru ceea ce urmeaza.
2. Ar trebui sa te concentrezi pe olimpiade [ preferabil sa ajungi sa iei un premiu la nationale ].
3. Daca ai o diploma de la olimpiada nationala, asta iti asigura un loc la buget la orice facultate din Romania. Nu stiu daca in Uk e acelasi lucru.
4. Cam greu, dar nu imposibil. Engleza nu trebuie sa te preocupe atat de mult, dar e posibil sa ai nevoie de diploma de Cambridge.
5. Bursa nu acopera decat facultatea si ai avea nevoie de foarte multi bani oricum pentru cazare, mancare, bani de buzunar si drum [ evident ca o sa vrei sa te intorci acasa de sarbatori si in vacanta ].
6. Da. Ideea e sa stii ce iti doresti.

Acum, iti spun din propria experienta: medicina vine cu responasabilitati uriase. Pe langa asta, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu o sa dormi mai mult de 3-5 ore pe noapte in timpul facultatii. Totusi, este o meserie care merita efortul. Cand te uiti in ochii unui om pe care tocmai l-ai salvat, sentimentul e de neinlocuit.winking Mult succes!

| TheLastSmile explică (pentru Rosalyn):

Nu stiu cum este programul la facultatile din strainatate; prin te pregateste mai bine, te referi la ce, mai exact? Am auzit ca,, dicolo,, se axeaza mai mult pe practica. Eu retin mult mai bine prin practica, deci asta mi-ar fi un plus. Nu tin musai sa ma duc in strainatate, doar ca vreau cu adevarat sa fac ceva, iar in Romania imi este teama sa nu ma lovesc de un obstacol fals, sa ii spun asa. Ceea ce tin foarte mult este sa fac rezidentiatul in strainatate si apoi sa fiu medic dupa atatia ani tot acolo. Poate multi cred ca este pentru bani, dar nu este chiar asa.
La olimpiade vreau sa ma duc in toti cei 4 ani la biologie, si in a 10 a si 11 la chimie. Am fost si anul trecut la olimpiata, in a 7a, dar am invatat aproape nul si am luat mentiune. Cica a fost greu, dar eu cred ca e din cauza ca nu s-a invatat, la mine cel putin asta a fost cauza. Am invatat foarte putin si am fost raplatita pe masura. Mi-a prins totusi foarte bine pantru ca acum stiu cu ce se mananca.
Crezi ca ar trebui sa urmez facultatea aici si sa incerc sa prind bursa(daca se poate) la sfarsitul acesteia?
Totusi cred ca mi-as depune dosar si la Oxford in orice situatie sa vad macar daca as intra, iar probabil daca raspunsul ar fi pozitiv as alege UK.

| Rosalyn a răspuns (pentru TheLastSmile):

Din cate stiu eu, in UK nu se prea face practica in spital sau pe cadavre in primii doi ani. Cand am spus ca te pregateste mai bine facultatea din Romania, m-am referit la duritatea pregatirii. Practica incepe din primii ani, la fel si disectiile pe cadavre. Profesorii sunt in general foarte duri cu studentii din primii ani. E felul lor de a-ti arata cat de serioasa e meseria asta. "O masina, daca o strici, o poti repara. Un om nu il mai poti aduce inapoi." cum spunea un prof de la UMF Tg Mures.
Am inceput si eu la fel ca tine. In a 7-a am luat olimpiada la biologie cu maximul de puncte si asta m-a facut sa ma decid sa merg pe medicina. Olimpiadele din liceu sunt impartite pe ramuri ale biologiei. Eu iti recomand sa mergi pe anatomie. Este preferabil sa nu iti incarci memoria cu lucruri inutile. La chimie poti merge oricand pentru ca o sa iti fie de folos.
Daca vrei neaparat, poti face facultatea aici si vezi daca reusesti sa intri in programul Erasmus [ sau ceva asemanator ] ca sa vezi cum este in strainatate. Studentii medicinisti romani sunt foarte cautati pentru practica de vara in alte tari.
Nu iti recomand sa faci rezidentiatul in alta tara dupa ce a i terminat facultatea aici pentru ca e posibil sa nu isi dea nimeni interesul sa te invete meseria bine [ tocmai pentru ca nu esti "de-a lor" ] si nu or sa te angajeze la finalul rezidentiatului. Asta e riscul.
Eu vreau sa termin aici facultatea si rezidentiatul, apoi intentionez sa plec [ cel mai probabil in UK ].
Trebuie sa ti minte: in Romania nu poti fi doar bun in meseria ta pentru a face ceva. Trebuie sa fi cel mai bun.
Mult succes!winking

| Kate99 a răspuns:

UMF din Cluj este foarte buna, chiar daca nu este in strainatate. Daca ajungi la nationala, intra 11-a sau a 12-a, iti poate oferi un loc acolo, sau macar o bursa. Si da, poti reusi, daca muncesti mult, Sper ca te-am ajutat. Mai cauta informatii pe net daca te tenteaza facultatea asta. Funda? happy

| Sweetyy44 a răspuns:

In primul rand ti-as recomanda o facultate de medicina in Germania, este mult mai bine daca stii germana bine inteles, dar poti invata! Normal daca ai ajuns la olimpiada de biologie ( presupun) la faza pe tara e ceva, trebuie sa iti faci un dosar cu toate diplomele pe care le.ai primit. Poti sa iei bursa, de exemplu eu sunt din constanta si la cel mai bun liceu din oras (C.N.M.B-Colegiul National Mircea cel Batran ) se da bursa la stiintele naturii sa pleci in Germania deci MUUUUULT SUCCES kiss

| TheLastSmile explică (pentru Sweetyy44):

Germana? Imi suna foarte greu. Am auzit de Germania si Franta ca fiind tari in care se face medicina, dar nu ma prea impac cu aceste doua limbi. Ok, nici cu engleza nu stau prea bine, dar am mai multe posibilitati daca stiu Engleza, decat Germana sau Franceza. Stiu ca (,) creierul nostru poate asimila cantitati imense de informatie, dar...

| Sweetyy44 a răspuns (pentru TheLastSmile):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar limba germana este mult mai cautata decat engleza, engleza o vorbesc toti, dar germana nu, este mult mai dificila stiu, dar poti avea rezultate daca o inveti big grin. Si daca faci medicina in Germania iti vei gasi foarte usor un post acolo, dar oricum e alegerea ta! Pupici kiss