| Mjsaka a întrebat:

Buna tuturor. :* Recent profesoara de engleza ne-a recomandat celor interesati de studii in afara tarii, ca am putea da acel test Cambridge in clasa a 11 a, sau chiar mai devreme, daca suntem pregatiti. Eu sunt acum abia in clasa a noua, la un profil real, mai exact biologie si chimie. Si da, cred ca daca as reusi sa iau la o facultate in strainatate, ar fi cea mai mare realizare a mea de pana acum. Desigur, am anumite temeri, in cazul meu medicina, mi-e teama ca nu ma voi descurca cu termenii care sunt dificili si greu de retinut in limba romana, va dati seama in engleza. Ma rog si poate ca unii englezi vor fi rasisti. Iar eu sa ma vad singura pe acolo, mai ales ca pana acum am fost tot timpul cu ai mei. happy Deci, mi-e teama ca nu ma voi descurca, desi imi doresc din toata inima. Voi ce parere aveti? Merita? Si stiu ca imi veti spune ca medicina este buna in Romania, dar eu sunt genul care tinde mereu la mai mult, si mi-ar placea ca dupa liceu sa fiu singura care a ajuns pe acolo si sa ii fac mandri pe ai mei. happy Deci, vreau sa stiu absolut totul despre genul acesta de teste, etapele, probele, tot. Si eventual daca ati incercat sau sunteti la studii in strainatate, vreau sa imi povestiti tot. FUNDA celui mai bun raspuns!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei sa aplici la o facultate din strainatate(nu numai la cele din UK!), majoritatea cer IELTS sau TOEFL, nicidecum Cambridge --- motivul este termenul lor de VALABILITATE!
Un certificat Cambridge este valabil toata viata dar, la momentul folosirii acestuia, NU garanteaza nimanui pastrarea nivelului initial obtinut--- toata lumea cunoaste faptul ca abilitatile lingvistice se pierd in timp! Ori, pentru aprecierea unui un nivel real de cunostinte, IELTS-ul si TOEFL-ul cu valabilitate de numai 2 ani, sunt mai relevante la momentul folosirii acestora.

p.s. vezi cateva informatii sumare in link:http://www.studentiromaniuk.co.uk/cumsadeviistudent.htm