| ansei a întrebat:

La anul merg la liceu si nu stiu daca sa merg la filologie sau mate-info. Imi plac foarte mult materiile de uman dar nu si cele de la real, dar daca as merge tot m-as descurca. Ideea e ca majoritatea copiiilor care invata bine merg la mate-info, iar eu ma aflu printre ei. Daca merg aici o sa imi fac o multime de prieteni fiindca nu o sa fie decat copii ca si mine, dar la filologie merg in general copiii mai slabi, care vor sa mearga acolo doar ca sa scape de matematica. Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In primul rand, e important sa faci ce-ți place, ce te definește cel mai bine.
In al doilea rand, de unde știi ca te descurci la real dacă spui ca nu-ți place matematica, fizica?
Materia de liceu e de cel puțin 4ori mai complexa decât cea din gimnaziu.
Trebuie sa investești mult timp.
In alta ordine de idei, să-ți amintesti la ce liceu/profil "slab" ai fost, când o sa ajungi translator la o multinațională sau peste hotare.
Cunosc 2 fete, una e translator in Austria, și câștigă 3100€, cealaltă e programator in Germania și are același salariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi vrei să mergi la mate-info că acolo-s ăia deștepti, dar dacă crezi că nu e de tine, automat nu înseamnă că nu ești deșteaptă?

| ansei explică (pentru anonim_4396):

Am doar 10 pe linie dar la mate ne mareste notele (in general am note de 10 9 8 si 7)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ansei):

Atunci nu ești de mate-info, nu-i logic?

| ansei explică (pentru anonim_4396):

Am note suficient de bune incat sa fac fata. Pana la urma merg l mate-info.

| ansei explică (pentru anonim_4396):

Tu la ce profil esti/ai fost?

| AmeeraLyndsey a răspuns:

Păi, du-te unde îţi place! Nu te lua după alții care spun că elevii buni se duc la profil matematică-informatică... (bine că eu nu am de ales între cele doua profile)...