| ansei a întrebat:

La anul merg la liceu si nu stiu daca sa merg la filologie sau mate-info. Imi plac foarte mult materiile de uman dar nu si cele de la real, dar daca as merge tot m-as descurca. Ideea e ca majoritatea copiiilor care invata bine merg la mate-info, iar eu ma aflu printre ei. Daca merg aici o sa imi fac o multime de prieteni fiindca nu o sa fie decat copii ca si mine, dar la filologie merg in general copiii mai slabi, care vor sa mearga acolo doar ca sa scape de matematica. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un profil umanistic cu specializarile filologie si stiinte sociale, nu ti-ar fi de niciun ajutor daca, dupa finalizarea studiilor liceale, vei dori sa urmezi un program de studii universitare care presupune sa cunosti matematica predata claselor a 11-a si a 12-a de la profilul real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mergi la mate-info ar fi o greșeală! 1. Acolo vei face matematica, fizica, informatica pe rupte
2. Bacul va fi mai greu
3. Vei sta 4 ani într-o nemulțumire continua și stres făcând ceva ce nu îti place
4. La filologie nu merg copii prosti, retine asta --->daca media de admitere a unui copil e de 10 și a altuia de 7-8 asta nu însemna că e prost, eu de multe ori am fost uimita, dar o sa-ti dai seama pe parcurs ca greșești

| ansei explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma merg la mate info! Ma bucur ca nu v-am ascultat!

| AnielAn a răspuns:

Nu e adevarat ca la filo merg cei mai slabi, si mate-info si filo sunt profile bune, filo este pentru cei ce voor sa se faca filologi, poate chiar sa absolve o facultate de litere, la filo merg cei carora le place romana si limbile straine iar la mate-info daca iti place, matematica informatica sau daca vrei un viitor din asta. Tin sa te informez ca sunt din orasul Sibiu si aici filo il gasesti doar la liceele foarte bune si daca mergi la licee slabe nu exista filo, la fel ca si mate-info deci sunt bune ambele. Dupa parerea mea mate-info e mai greu dar daca tu consideri ca te descurci du-te pentru ca sunt tot mai putini care se descurca pe acest profil si daca nu iti place te poti transfera dar ceea ce zici tu ca la filo merg doar cei mai slabi nu este adevarat, filologia este un profil bazat mai mult pe romana si limbi straine pe cand la mate-info faci multa fizica, mate... iti urez succes