| Adyy5 a întrebat:

Legat de facultate... dupa terminarea liceului vreau sa fac Medicina sau Dreptul, dar nu stiu ce ar trebui sa aleg.
Deci...sunt buna la geografie,istorie si literatura.
De asemenea si la chimie si anatomie(ma descurc mai bine la cele mentionate mai sus,respectiv geografie si istorie).Nu-mi plac fizica si matematica,materii la care am calificative slabe si pe care nu le inteleg.
De mica mi-am dorit sa devin medic, sa salvez vieti.Sunt si rezistenta dpdv emotional, nu ma deranjeaza sa fiu in preajma sangelui sau al cadavrelor.Mai degraba nu mi se face scarba.
Si chiar ma atrage medicina,respectiv chirurgia.
Totusi m-as descurca mai bine la Drept deoarece stiu intr-o oarecare masura sa-mi exprim opinia si sa demonstrez vinovatia unei persoane.
Daca nu medic, mi-ar placea sa devin procuror criminalist.
Si sunt chiar indecisa...ambele meserii ma atrag,imi place mai mult ideea de a deveni medic decat procuror,dar m-as descurca mult mai bine la Drept decat la Medicina.
Ce ar trebui sa fac? Va rog, daca nu puteti ajuta nu raspundeti.

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Medic-legist si imbini dreptul cu medicina. Bafta deasa si mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai pana termini liceul.
pana atunci sigur te vei mai razgandi.

| petre059 a răspuns:

Mai pune-ti niste intrebari, voi rezista sa fac 5-6 ani la medicina? plus rezidentiatul? La Drept principalul e sa intri apoi iti alegi drumul.Eu te-as sfatui la drept. Oricum bafta in viata, orice drum alegi.

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Daca inveti anatomia de placere -mergi la medicina.
Daca esti indrazent si tare in gura; iti place sa stii legiile-mergi la drept.