| Adyy5 a întrebat:

Daca sunt buna la toate materiile ce tin de partea umana(respectiv istorie,geografie,literatura etc),ma descurc la anatomie si chimie(am rezultate destul bune,in special la anatomie),dar sunt slaba la restul materiilor ce tin de real(adica matematica si fizica) ce ar trebui sa aleg intre Drept si Medicina avand in vedere faptul ca m-as descurca mult mai bine la Drept, dar mi-ar placea mai mult Medicina(asta imi doresc sa fac de cand aveam 4 ani)?
Pe de o parte este ceea ce imi place(medicina),iar pe de alta parte Dreptul la care am abilitatile necesare pentru a ajunge acolo(imi place si asta,dar mai mult Medicina).
Vreau doar sa vad ce parere aveti,nu voi lua o decizie pe baza a ceea ce imi spun niste straini,dar cu ajutorul comentariilor voastre o sa-mi formez o "idee" pentru a stii spre ce ar trebui sa ma orientez.
Decizia finala imi apartine.
Va rog, daca nu puteti ajuta nu raspundeti.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Draga Ady, tie iti place mult Istoria, cu cadrul ei firesc Geografia; si Literatura, care are si ea o legatura stransa cu Istoria, doar marile romane se petrec intr-un context istoric si geografic, nu sunt plasate toate in Bucurestiul secolului nostru. Asta o dovedesc rezultatele tale bune la aceste materii; ai rezultate bune pentru ca iti plac. Intr-o dezvoltare separata, iti place mult si IDEEA DE A FI MEDIC, dar nu medicina in sine, pentru ca nu ai rezultate la fel de bune la biologie, fizica, chimie. Deci, materiile astea nu iti plac, de ce ti-ar place prelungirile lor de la facultate? Iti recomand Facultatea de drept si cariera de magistrat. Succes, orice ai alege.

| Adyy5 explică (pentru minrest):

La chimie am rezultate mai slabe deoarece nu o inteleg la fel de bine precum istoria sau geografia(dar am si o memorie buna, deci retin mai bine la istorie/geografie din moment ce la chimie iti trebuie logica).
Dar tot am rezultate bune si la bio/chimie si imi plac aceste materii.In generala anatomia a fost una dintre materiile mele preferate.
In concluzie,imi plac toate in egala masura(literatura si anatomia sunt
totusi preferatele mele), doar ca la unele sunt pur si simplu mai buna decat la altele.
Rezultatele nu tin neaparat de placerea de a invata, mai mult de memorie, logica, talent...

| minrest a răspuns (pentru Adyy5):

Sigur, tu stii cel mai bine ce iti place. In ce priveste Istoria, intelegera mecanismelor, logica, sunt esentiale. Eu nici nu am invatat date pe dinafara, dar datele intalnite foarte des mi-au ramas in memorie; mai ales ca le intelelegi succesiunea in timp, adica nu ai cum sa situezi, de exemplu, pe Napoleon inaintea Revolutiei Franceze.

| NLS a răspuns (pentru Adyy5):

In toate lucrurile pe care le faci din placere, o sa ai rezultate bune, o sa ai motivatia de a continua, si automat, plictiseala dispare din ecuatie.
Nu trebuie sa te sperie medicina, daca esti dispusa sa inveti incontinuu pe perioada facultatii. Memoria buna ajuta mult si la medicina, nu doar la Drept.

Ambele cariere implica riscuri majore.
Daca devii avocat si alegi drept penal, ai multe sanse sa fii amenintata si chiar mult mai rau, daca pierzi procese si clientii sunt "de culoare".
Daca devii medic si faci o greseala ce pe pacientul tau il va costa viata, o sa ai remuscari toata viata.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Medicina daca asta iti place + ca ai mai mari sanse sa-ti gasesti loc de munca decat de la drept.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Poți merge liniștită și pe Medicina. Chimia și anatomia ți le trebuie pentru admitere. O data ce ai luat admiterea, e ok, vei face cu totul alte lucruri

| minrest a răspuns (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Daniela, explica-mi si mie, te rog frumos, cum de cunosc studentii din anii mari, de la medicina, toate cele 108 oase, toti nervii, toate tesuturile, toate organele si organitele cu functiile lor, etc, daca nu se mai face anatomie la Medicina, ci trebuie doar pentru admitere? Si cum iti poate da un medic un diagnostic si un tratament, fara sa stie foarte bine anatomia? Iti multumesc mult pentru explicatia pe care mi-o vei da.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru minrest):

Mă refeream la anatomia din liceu

| minrest a răspuns (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

La nici o facultate nu se invata materie de liceu. Dar anatomie, se face, foarte multa anatomie, nicidecum ''cu totul alte lucruri''. Vorbeste despre ce stii, fii responsabila.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru minrest):

Sunt asistent medical, știu despre ce vorbesc

| DomnulMacaroana a răspuns:

Multi de la medicina sau m. veterinara sunt de la uman. Am avut niste colegi umanisti care s-au incurcat putin la chimie si genetica dar nu a fost mare chestie si in afara de astea totul e ok. Nu prea conteaza ce ai invatat in liceu, important e sa stii sa inveti, pentru ca e mult de invatat.