| MirabelaMira a întrebat:

Ma gandesc de ceva vreme la meseria de avocat. Anul asta dau la liceu si stiu ca este devreme sa ma gandesc la facultate. Vreau totusi sa stiu ce fel de materii se fac la facultatea de drept, cati ani de stagiatura faci si dupa cat timp devii avocat? Este grea meseria?

2 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Bună! Și eu mă gândesc foarte serios la această profesie, mai mult ca sigur merg pe acest drum.Mă atrage tot ce ține de avocatură.
ANUL I
Discipline obligatorii
Teoria generală a dreptului – 6
Istoria statului şi dreptului românesc – 4
Drept constituţional şi instituţii politice – 5+6
Drept civil. Teoria generală – 6
Drept roman – 5+5
Logică juridică – 3
Drept civil. Persoanele – 6
Comunicare de specialitate în limba engleză/franceză – 2
Practicǎ de specialitate – 2
Discipline opţionale
Sociologie juridică – 3
Filosofia dreptului (1) – 3
Sisteme de drept contemporan – 2
Retorică – 2
Organizarea şi administrarea justiţiei – 3
Etică juridică – 3
Discipline facultative
Cultură şi civilizaţie românească – 2
Educaţie fizică – 2
Metodologia cercetării ştiinţifice – 2

ANUL II
Discipline obligatorii
Drept civil. Drepturile reale – 6
Drept penal. Partea generală – 6+5
Drept financiar – 5
Drept administrativ. Partea generală – 4
Drept internaţional public – 5+4
Criminologie – 3
Drept civil. Teoria generală a obligaţiilor – 5
Drept fiscal – 4
Drept administrativ. Partea specială – 3
Comunicare de specialitate în limba engleză/franceză – 2
Practica de specialitate – 2
Discipline opţionale
Relaţii şi organizaţii internaţionale – 2
Doctrine juridice – 2
Filosofia dreptului (2) – 2
Politologie – 2
Drept bancar şi valutar – 2
Drept canonic – 2
Discipline facultative
Drept diplomatic şi consular – 2
Managementul proiectelor europene – 2

ANUL III
Discipline obligatorii
Drept civil. Contracte – 6
Drept penal. Partea specială – 6+5
Drept procesual penal – 5+4
Drept comercial – 5+4
Protecţia internaţională a drepturilor omului. Jurisprudenţa Curţii Europene a Drepturilor Omului – 4
Drept civil. Succesiuni – 5
Dreptul proprietăţii intelectuale – 4
Dreptul familiei – 4
Practica de specialitate – 2
Discipline opţionale
Dreptul protecţiei consumatorului – 2
Contencios administrativ – 2
Informatică juridică – 2
Infracţiuni prevǎzute de legi speciale – 2
Dreptul transporturilor – 2
Legislaţia construcţiilor şi amenajǎrilor teritoriului – 2
Discipline facultative
Drept penal internaţional – 2
Comunicare de specialitate în limba engleză/franceză – 2
Psihologie juridicǎ – 2
Clinicǎ juridicǎ – 2

ANUL IV
Discipline obligatorii
Drept procesual civil – 6+5
Dreptul muncii şi securităţii sociale – 5+5
Drept internaţional privat – 5
Drept comunitar şi instituţii comunitare – 5
Criminalistică – 4
Dreptul asigurărilor – 3
Dreptul executării sancţiunilor penale – 4
Dreptul comerţului internaţional – 5
Dreptul comunitar al afacerilor – 4
Medicină legală – 5
Discipline opţionale
Medierea conflictelor în drept – 2
Dreptul penal al afacerilor – 2
Arbitraj – 2
Dreptul concurenţei – 2
Discipline facultative
Practica de specialitate
Dreptul comunitar al muncii – 2
Dreptul mediului – 2
Facultatea este de patru ani, îți recomand Universitatea din București.
După dai exemen de primire în profesia de avocat stagiar,trebuie să-ți găsești o casă de avocatură unde să devii asociat,să te poarte un avocat după el și să te învețe, după acești doi ani dai examenul de primire în profesia de avocat defintiv.
Trebuie doar să încerci să fii cea mai bună și nu vei avea probleme după facultate în găsirea unui îndrumător.
Dacă vrei să vezi cum este viața de avocat îți recomand cu drag serialul "Suits", și eu îl urmăresc de o lună și acum sunt sigură că vreau să urmez avocatura.
Să nu te lași influențată de gurile rele care îți vor spune că nu vei reuși în avocatură, că îți trebuiesc pile.
Îți recomand să urmezi profilul uman, specializarea filologie.Succes la examene și în viață.Fă ceea ce iubești și o să reușești.
O să fim niște avocate foarte bune!

| sunny77 a răspuns:

Buna! In primul rand mult succes la liceu si la examen! La facultatea de drept se fac tot felul de materii(toate incep cu cuvantul drept):drept penal,procesual penal,civil, procesual civil, familiei, istoria dreptului(in anul I), in primii 2 ani se face si o limba straina la alegere(engleza/franceza), educatie fizica in primul an ( nu mai stiu daca si in al doilea), si multe alte materii.Se fac 4 ani de facultate, ca sa intri in stagiatura trebuie sa dai examen(care nu e asa imposibil cum se zice si ca se intra doar pe pile), dupa ce intri iti cauti un birou de avocatura unde iti gasesti un avocat coordonator.Doi ani dureaza stagiatura iar dupa dai examen la sfarsitul celor doi ani si esti avocat pe picioarele tale.Cat despre cat e de grea meseria, depinde de fiecare cum o percepe si cat munceste pentru a-si face datoria.