| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Ma incurc in recunoasterea figurilor de stil.Va rog ajutati-ma pentru a le recunoaste mai repede si sa imi dau seama din prima ca e o figura de stil. Mersi anticipat.

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ti-am pus pe imgur imagini dintr-o carte de specialitate despre toate figurile de stil necesare in liceu, explicate si cu exemple. Descarca-le si citeste-le cu atentie; daca nu intelegi ceva, ma poti intreba oricand!

https://m.imgur.com/a/uqyvA

| Ralukafay a răspuns:

Invata-le! Una cate una, trebuie sa le inveti pe de rost, sa le stii ca pe "Tatal nostru". Si eu aveam o problema cu asta si inca am, dar ma descurc!

| Rzv666gg a răspuns:

Acestea trebuie invatate pe derost le gasesti in special in poezii