| Bebe09 a întrebat:

mai am putin si imi fac majoratul, ce idei aveti pentru mine? de ex meniul cum sa fie? aranjamentele florale? ce bauturi sa iau? ce culoare sa am aranjamentele ptmese si scaune? etc... fundatongue

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Din punctul de vedere al unui organizator de evenimente (pr event manager ca sa fiu exact) iti pot spune ca in ziua de azi majoratele ridica cele mai putine probleme cand vine vorba de organizare. De ce? Ca sa fiu direct: pentru ca tot ce conteaza e alcoolul! Lumea vine la majorate ca sa bea si cu putin noroc sa se combine (banuiesc ca esti oricum constienta de asta). Asadar, cata vreme vei avea destula vodka, tequila, destul rom, whiskey si vin + jaeger (macar cateva sticle)+ energizante si sucuri, totul va fi bine. Mereu sunt vorbite de rau evenimentele la care se termina alcoolul inainte de ora 3 si lumea ''nu mai are cum sa se distreze''. Desigur ca poti alege o anumita tema dar asta in Romania nu prea a prins deloc din multiple motive (1. e prea scump. 2. risca sa devina kitschos. 3. daca trebuie o anumita costumatie invitatii vor stramba din nas). Aranjamentele pot avea orice culoare (nimanui nu-i pasa, crede-ma) dar e bine de evitat albul (da senzatia de nunta). Daca vrei sa nu dai gres atunci angajeaza un fotograf (adolescentii iubesc asta la un chef, in plus ofera asa o anumita prestanta.) si daca iti permiti atunci si un dj (in felul aesta nu se vor bate invitatii pe ce muzica sa puna si a cui e randul sa puna o melodie si nici nu vei avea salturi bruste manele-metal-manele-metal-jazz-dance etc). Meniul de asemenea poate fi oricum (lumea vine sa bea nu sa manance, dar e de preferat sa optezi pentru un meniu de tip bufet suedez care sa contina branzeturi, ceva salate si daca se poate peste nu alt gen de carne dar aici tine doar de tine.).nu uita: maca 3 sticle de whiskey, 3 de vodka, 2 de rom, 2 de tequila, mult vin si bere si destule energizante cat sa ajunga la toata lumea plus categoric jaeger si whiskey cream (pentru domnisoare) plus minim 4-5 sticle de sampanie, un fotograf si mult chef de distractie si nu ai cum sa dai gres. Decorul e pana la urma total neesential. Si daca neaparat vrei o tema atunci opteaza pentru un beach party (doar daca nu e vara majoratul tau si doar daca ai de unde face rost de nisip). Astfel iti sugerez sa ''keep things simple'' si sa nu alegi o tema. Fara taraf si alte chestii de prost gust de asemenea! Have fun!

| Bebe09 explică (pentru TheAce):

Ms pentru sfaturi,...app majoratul este vara:*

| pisymik a răspuns:

Hi...La meniu poti pune ceva usor! Depinde de cat de mult iti cunosti prietenii! Daca ii cunosti foarte bine deja stii ce le place sa manance si sigur dupa gusturile lor iti va veni tie o idee! Aranjamentele florale depind tot de tine pentru ca din cate stiu eu majoratul cuiva are o teme GEN:Cum ma vad in viitor! sau.Vacanta sau Libertate! depinde ce stil ai tu! Sigur daca iti faci majoratul vor veni multi prieteni buni deci baietilor le place sa bea! Poti cumpara ceva tare si ceva energizante pentru ca o noapte de majorat este lunga.Aranjamentele pentru mese si scaune pot fi in armonie (culoare)cu aranjamentele florale dar le poti pune de culoare:Albastru, Verde, Alb ca este cel mai simplu si sofisticat! Atat dupa mine. Daca ti-am fost de ajutor si te-am inspirat fundita!

| 45tibi a răspuns:

Nu aranjamentele florale sunt importante,important este sa faci un mojorat pe placul tau, sate simti bine si bineinteles nu poate lipsi bautura si nu ma refer la sucuri,cat despre mancare :niste aperitive,dulciuri sunt suficiente, cand te duci la un majorat nu mamanci prea mult.(mancarea-i fudulie, bautura-i temelie)smiling
and have fun!