| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.happy
Nu stiti ce pasi trebuiesc urmati pentru a deveni actrita, sau psiholog?:-s.

Răspuns Câştigător
| IsabelaBianca a răspuns:

Foarte simplu, draga mea. Pentru actorie trebuie sa urmezi Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica sau orice alta universitatea care are in componenta sa Facultatea de Teatru si Cinematografie, iar pentru. psihologie ...cred ca toate Universitatile din ziua de azi au specializarea asta...de obicei are denumirea pompoasa de Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, specializarea Psihologie Generala. Ca psiholog, dupa terminarea facultatii, poti avea drept de libera practica (adica poti sa iti deschizi propriul cabinet de psihologie, terapie, consiliere, etc) daca te inscrii in APR (Asociatia Psihologilor din Romania). Dupa 5 ani (sper ca nu ma insel) dobandesti dreptul de libera practica. Pentru a te inscrie la una din facultatile pe care le doresti este de ajuns sa te hotarasti unde anume vrei sa faci facultatea (in ce oras) iar apoi restul de detalii le gasesti dand un search pe Google la facultatea respectiva. pentru. teatru iti recomand sincer U. N. A. T. C Bucuresti. Acolo ai cei mai buni profesori si cele mai mari sanse de a te lansa. Mult succes si urmeaza-ti visele cu incredere.

2 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Facultatea de actorie, iar psiholog-- dupa terminarea liceului este necesar sa fiti admis la facultatea de psihologie din cadrul unei universitati de stat sau private, durata studiilor universitare fiind in prezent de 3 ani
- pentru a putea profesa ca psiholog in orice domeniu este necesar la ora actuala sa urmati dupa terminarea facultatii un program de masterat cu durata de 2 ani, in cadrul unei universitati de stat sau particulare
- pentru a deveni psiholog scolar este necesar sa sustineti un examen de admitere in sistemul de invatamant
- pentru a deveni psiholog in domeniul muncii si transporturilor este necesar sa lucrati in domeniu, in cadrul unui cabinet, sub supervizarea unui alt psiholog, pentru inceput, astfel incat in urma unui interviu sustinut la colegiul psihologilor sa puteti deveni psiholog practicant sau sub supervizare in domeniul muncii si transporturilor
- pentru a deveni psihoterapeut sau consilier este neecsar ca dupa terminarea facultatii sa urmati un program de formare in psihoterapie. Programele de formare in psihoterapie pot fi urmate si de catre medici, dupa absolvirea facultatii de medicina. Nu este necesar sa fiti medic psihiatru pentru a deveni psihoterapeut, psihiatria si psihoterapia fiind specialitati independente
- pentru a deveni psiholog clinician trebuie sa fiti angajat intr-un spital sau alta unitate cu profil clinic, astfel incat dupa trei ani de munca sa puteti obtine avizul de libera practica in psihologia clinica. fundita?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

First, o scoala, apoi normal liceul foarte esential cu bacalaureatul dat and facultatea cu domeniul "psihologie", care dureaza 3 ani, iar pentru profesia de actrita teatru, o scoala de teatru mai exact.happy Bafta!