| ioonutz a întrebat:

Stie cineva ce pasi trebuiesc urmati pentru a prezenta semnificatia titlului unei poezii?

1 răspuns:
| Vanytt a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ca titlul este o cheie in descifrarea mesajului pe care a vrut sa-l transmita poetul prin poezie. Apoi cauti cuvintele din titlu in text sau cuvinte derivate sau macar din aceeasi sfera lexicala. Analizezi titlul din punct de vedere gramatical si apoi incerci sa comentezi titlul in relatie cu textul. Vezi poate titlul e vreo metafora sau alta figura de stil.