| iylenutza a întrebat:

sa va explic situatia mea. am intrat la facultatea de studii europene din cadrul universitatii babes bolyai din cluj la specializarile administratie europeana si management. abia ieri am fost anuntata ca prin glisare la administratie europeana am intrat la buget,insa la management am intrat la taxa. eu as dori sa urmez ambele facultati in acelasi timp,la zi insa intrebarea mea este: daca anul viitor nu mai intru la buget la adminstratie europeana trebuie sa platesc facultatea in anul doi,chiar daca poate si la mangement nu intru in anul doi la buget? adica daca am intrat la amandoua faculatile la taxa trebuie sa le platesc amandoua in anul doi? va rog frumos raspundeti-mi urgent pentru ca eu maine merg in cluj sa-mi confirm locul si eu sunt din maramures, din localitatea sapanta.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Conform Regulamentului privind activitatea profesionala a studentilor(din UBB), " dupa fiecare an de studiu, pe baza ierarhizarii de la sfarsitul fiecarui an de studiu in ordinea descrescatoare a mediei ponderate si in limita locurilor disponibile in conformitate cu cifra de scolarizare aprobata" studentii beneficiaza de finantarea studiilor de la buget.

Referitor strict la intrebare:
Platesti amandoua specializarile in cazul in care nu realizezi acea "medie ponderata" care sa-ti asigure locul bugetat. Plata vizeaza chiar si specializarea la care, acum, ai fost admisa" la buget"--- daca nu promovezi o disciplina obligatorie dupa doua prezentari la examen, vei fi transferata in regim "cu taxa" la disciplina respectiva!--- citeste regulamentul :http://enviro.ubbcluj.ro/......%20UBB.pdf

P.S. te sfatuiesc sa confirmi locul castigat" la buget" pentru specializarea administratie europeana.Managementul, lasa-l pentru viitor--- dupa licenta te poti orienta spre un master cu o tematica de legatura intre stiintele administrative si stiintele economice.

| iylenutza explică (pentru alessia5158):

Alessia si daca de exemplu anul asta merg la amandoua, dar vad ca nu merge si renunt la administratie europeana in anul doi, trebuie sa platesc facultatea daca am facut-o doar un an si renunt la ea? adica chiar daca am intrat la buget in primul an, daca din al doilea an renunt la ea trebuie sa platesc primul an facut?

| alessia5158 a răspuns (pentru iylenutza):

Nu trebuie sa platesti anul bugetat la care ai renuntat ---"plata" o faci la a doua specializare in cazul in care media ponderata iti va permite accesul la "fara taxa"! Adica, in cazul in care, la a doua specializare, vei avea performanta la invatatura in anul II, nu vei putea fi transferata la "fara taxa" pentru motivul ca, la specializarea la care ai renuntat, statul te-a finantat printr-un grant de studiu. Asa-i regula, statul nu te finanteaza de doua ori pentru studii la nivel de licenta.

Reiterez din nou sfatul pe care ti l-am dat: confirma-ti locul bugetat si renunta la a doua specializare caci, vorba aceea : nu poti sta c- un picior intr-o luntre si cu celalalt, intr-alta! Mai mult, indecizia ta nu te recomanda pentru management!

| iylenutza explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru sfat alessia.am fost deja sa-mi confirm locul si mi-a explicat de la secretariat situatia.mi-am confirmat atat locul cu taxa cat si cel bugetat, deoarece daca imi va placea mai mult managementul si voi avea performanta pot sa trec la buget si la taxa la administratie. Mi s-a spus ca statul ofera 3 ani la buget la licenta indiferent cate facultati faci simultan, insa numai cu conditia ca celelalte facultati sa fie la taxa si numai una la buget. multumesc pentru ajutor