| IonelaIasmina a întrebat:

Bună TPU!
Sunt în clasa a VII-a (am 14 ani) și visul meu este să devin profesoară de română. Dar am câteva nelămuriri.
Imediat trec în clasa a VIII-a, iar apoi când voi termina clasa a VIII-a voi pleca de la acest liceu pentru că este din mediul rural (de la țară), și am să mă duc la un liceu de la oraș (mediul urban).
La ce liceu mă pot duce dintr-a VIII-a (adică după ce termin clasa a VIII-a)?
Mă pot duce la pedagogic până într-a XII-a? Iar dintr-a XII-a să dau la filologie? Sau cum că nu înțeleg, îmi poate explica cineva? Ce ore o să am și la pedagogic și la filologie? Cum ar arăta un masterat/test la filologie. Vă rog! Nu știu nimic, sunt total în ceață!
P.s: Profesorii câștigă bani în vacanțe (mai ales în cea de vară)?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu ți-as recomanda să dai la pedagogic, acolo se formează educatoarele și învățătoarele (vezi art. 8, legea 3750/2019).
Dacă vrei să devii profesoară de română, du-te la profil uman, specializarea filologie. De acolo dai bacul la română, istorie și altă materie la alegere (psihologie, logică, filosofie). După ce dai bacul, te înscrii la facultatea de litere, cu specilizare pedagogică.
Mă bucur mult că mai sunt tineri care vor să se facă profesori, tineri cu vocație, care iubesc copiii și să predea. Dacă ai nelămuriri, nu fi stâjenită să-mi scrii!

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

O să îmi trebuiască obligatoriu o limbă străină la facultatea de litere?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Dacă alegi ca specializare limba și literatura română, nu cred. Doar că trebuie să te înscrii la cursul de formare psihopedagogic dacă vrei să predai.
În orice caz, să știi o limbă străină nu strică deloc! Vorbești engleza?

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu prea vorbesc engleza..asta este problema cea mare sad
Știu engleza dar nu o știu bine deloc. sad

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Ai vrea s-o practici cu cineva? Știu engleză destul de bine, adică la nivel B2.
Pe lângă asta, cunosc și un pic de germană și spaniolă. Franceză nu cunosc, deși mi-ar plăcea.

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

O sa ma mai gândesc. Mulțumesc mult!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Ești precaută - îmi place!
Ia-ți tot timpul din lume, nu te presez. Și stai calmă, nu sunt vreun dubios de treizeci de ani care vrea să stea cu fetițe pe internet. De fapt, chiar avem o vârstă apropiată.

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ok, mulțumesc frumos!

| IonelaIasmina explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ai snap? Ca sa vorbim acolo în caz ca vreau sa învăț engleza

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu, dar putem vorbi aici, pe TPU. Intră la profilul meu și dă-mi mesaj!

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pedagogic.

| IonelaIasmina explică (pentru darrio2007):

Pai pedagogicul dintr-a VIII-a până într-a XII-a, dar apoi. dintr-a XII-a nu trebuie și filologie?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Profesorii castiga bani in vacanta de vara pentru ca atunci isi iau concediul legal.

| sierra1 a răspuns:

~Mă pot duce la pedagogic până într-a XII-a... Iar dintr-a XII-a să dau la filologie~

e foarte corect ce spui!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la pedagogic. Apoi la filo. Pe vacanță primesc banii de concediu.

| Catrice a răspuns:

Or pedagogic ori filologie.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Poți face și Lic. pedagogic sau un liceu cu profil Filologie, apoi te-aș sfătui să alegi lângă lb. română și o lb. străină fiindcă ai mai multe posibilități să găsești de lucru. Numai bine!

| IonelaIasmina explică (pentru Caro34):

Dar trebuie neapărat și o limbă străină? Adică e obligatoriu?

| Caro34 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu este obligatorie, dar este un atu! Nu găsești de lucru ca și profă de RO, poți găsi pe celălalt profil, apoi limbile străine se caută mult (traduceri). Numai bine!

| IonelaIasmina explică (pentru Caro34):

Am înțeles! Mulțumesc happy

| ionutchiriac222 a răspuns:

E bine sa fii profesor. Cu regret, sunt mult prea putini cei dedicati. Restul, anume aceia care fac greva. Pentru a deveni profesoara de romana trebuie sa urmezi Litere. Ori filo, ori pedagogic - conteaza admiterea la facultate

| IonelaIasmina explică (pentru ionutchiriac222):

Și la facultate admiterea cu cât se ia?

| symonykaa a răspuns:

Dacă vrei sa te faci prof de la romana, trebuie sa faci facultatea de litere. Nu contează ce liceu/profil faci.
Dacă faci liceul pedagogic pe profil pedagogic poți după liceu sa profesezi ca educator/invatatoare.
Asa ca fa ce profil/specializare de liceu îți place pentru ca nu asta te specializează ca profesor ci facultatea! Ia bacul, asta e important!