| Darkshadoww a întrebat:

Unde preferati sa locuiti in mediul rural sau urban?

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La sat, cu conditiile de la oras.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Urban, să am medicii aproape.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Undeva intre.

| Frank51 a răspuns:

Urban, desi am copilarit 18 ani la tara.

| zurick a răspuns:

Urban. Am trăit toată viața acolo, am fost prin mediul rural ocazional și e fain, dar ca destindere, nu să stau acolo. Asta e doar părerea mea happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Acum trasic in urban, dar ideal as vrea in rural.
Intr-un sat linistit aproape de natura si departe de agitatia orasului

| Zuzu1991 a răspuns:

Fiecare are avantaje si dezavantaje
rural - aer curat, stai la casa si nu iti gauresc vecinii in cap ca ii apuca dat de gauri asa, mai de dimineata, poti sa ai animale de curte mai mari, daca faci un ban (mai ales IT) esti marele boier, etc.
dar transportul e numai cu masina proprie, transportul in comun e o nenorocire, pompieri, salvare, etc. ajung si dupa ore, nu ai restaurante cu livrare, faci o comanda de un produs si vine in cateva zile, nu a doua zi si costa si mai scump, daca ai vecini naspa o sa te chinuie, etc.
urban - invers, plus ca eu personal prefer urban pe departe

| Nirvanaaa a răspuns:

Urban.

| Apokales a răspuns:

Rural, dar vreau sa am transport catre oras. Cred ca oamenii prefera orasul pentru ca acolo au joburile, nu vad de ce ai vrea sa stai intr-o cutie de chibrituri.

| Darkshadoww explică (pentru Apokales):

Job + alte facilitati cum ar fi: magazine, piete, scoli, banci etc

| Apokales a răspuns (pentru Darkshadoww):

Da, dar nu mi se pare de locuit. Eu unul nu am alternative daca n-as avea masina personala. Nu am transport in comun decat cu elevii dimineata pe la 7 sau la 14, asa trebuie sa ma duc in satul vecin. Cred ca avem o problema cu transportul in comun in ceea ce privesc satele. Nu mi se pare ca orasul este facut pentru om, ci doar pentru job-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Exact la fel gândesc

și dacă nu ar fi transport, să am măcar o tiriplișcă cu care să mă pot deplasa; sau dacă am familie să am și mașină că azi la noi îi o necesitate în majoritatea cazurilor

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii mai auzi pe astia ca avem nu stiu cate masini pe cap de locuitor si ca poluam. Dar ce zici ca nu avem transport in comun? De asta nu prea auzi in acelasi reportaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Exact

| Mirel4412 a răspuns:

Rural, stau la 5 km de oras, am transport public cu autobuze de 50.000 euro, de aici in oras ma duc cu bicicleta daca imi trebuie ceva sau cu masina. Acasa la mine dau muzica cat de tare vreau, am magazinul meu cu alimente in curte happy, am gradina mare, etc.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Copilăria e mai frumoasă la țară

Maturitatea la oraș

Eu așa văd lucrurile.

| Darkshadoww explică (pentru Florin9Florin9):

Si batranetea la tara

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Darkshadoww):

Nu știu ce să zic. Mulți de la țară nu au pensie pentru că au lucrat o mare parte din viață "cu ziua" pe la cunoștințe sau au fost plătiți în natură deci e destul de dificil dacă la bătrânețe trebuie încă să se te chinui să muncești pământul ca să supraviețuiești.

Nu că la oraș nu ar fi bătrâni cerșetori... doar așa ca idee, nu cunosc statistici unde îs mai mulți dar mulți de la țară lipsesc până și de pe statistici.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dacă te referi să te muți la țară după ce ai muncit la oraș și te-ai asigurat atunci da, sună fain.

| Apokales a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Tu daca ai avea un loc de munca asigurat si la tara, dar si la oras (acelasi salariu, aceleasi conditii), unde ai fi preferat sa stai? La tara sau oras?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Apokales):

Sincer, mai mult la oraș, sunt mai multe perspective, deși am copilărit la țară, te mai plimbi în colo în coace, mai ales dacă ai iubită, e mișto să mai mergem și noi pe la un restaurant, cinema, mol, etc.

Asta doar la nivel teoretic... poate dacă aș sta mult la oraș și aș da peste tot felul de probleme cu zgomotul, căldura, transportul (pentru că eu nu am permis), preturi exagerate etc, poate aș prefera la țară, dar așa teoretic dacă încerc să le pun pe toate în balanță aș prefera la oraș.

| blairelovesmusic a răspuns:

Rural, Întrt-o casă modernă deoarece oamenii nu sunt toxici precum cei de la oraş şi este mai multă linişte şi armonie.

| Gusticel a răspuns:

Urban.

| eijibanana75 a răspuns:

în mediul rural. nu toți copiii stau în case tot timpul, ai parte de o copilărie minunată, nu e atât de multă tehnologie, e aer oarecum curat, nu sunt atât de multe magazine, sunt mai multe animale, la oraș în schimb, nu prea ai ce să faci, e ușor să te pierzi dacă nu ști orașul, sunt mulți oameni care î
i pot face rău, și așa mai departe.

| EuAmFostEuMereu a răspuns:

In mediul curului meu

| Darkshadoww explică (pentru EuAmFostEuMereu):

Frumos limbaj, bravo