| clark41 a întrebat:

Sunt un copil de 15 ani confuz si neinformat.
Sunt o dezamagire.Am fost din gradinita pana in clasa a 8a la cel mai bun colegiu din oras insa din cauza notelor slabe obtinute la examene am ajuns la un liceu mediocru, un liceu tehnologic.
Sunt la profil economic(contabilitate) insa nu-mi place deloc.Am invatat anul asta destul de mult ca sa ma pot transfera inapoi la scoala unde am fost 1-8.M-as putea transfera la stiinte sociale insa nu stiu ce sa fac.
Sa raman la contabilitate si sa urmez o facultate de contabilitate sau sa ma duc la stiinte sociale si sau dau la drept?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca ai ajuns la un liceu mediocru ala a fost nivelul tau. Nu-i vina nimanui, doar a ta.
Daca nu-ti place contabilitatea incearca sa te transferi. Daca nu, la drept poti da de la orice liceu.

| neutrino a răspuns:

Esti la liceul pe care-l meriti, fie ca-ti place sau nu. Stai linistit acolo unde esti, termina liceul si dupa ce iei bacul poti merge la orice facultate doresti, nu neaparat la contabilitate.

| Patrascu_Mathey_1994 a răspuns:

Daca ramai la contabilitate si faci facultatea respectiva, poti deveni un economist, contabil, salariu pana in 2000 de lei. Dar de la drept poti deveni avocat, judecator, iar salariul este considerabil mai bun. Acum ramana la latitudinea ta ce vrei in continuare si ce iti place sa faci. Dar ia in calcul urmatorul lucru: NU DOAR BANII CONTEAZA!

| Firicel22 a răspuns:

Folosesti termeni ca "cel mai bun colegiu","liceu mediocru","sunt o dezamagire" si textul tau este plin de alte indicii.Starile de neliniste care iti tot framanta creierul se numeste...anxietate de performanta, care de fapt este o latura a anxietatii.Asta explica rezultatele slabe la invatatura.Creierul in loc sa se concentreze pe ce are de facut,este bombardat continuu cu vinovatii,esecuri din trecut, dileme existentiale, ce vei face in viitorul indepartat.Un creier obosit nu face performanta.Dar partea buna este ca fiind doar un copil spre adolescent, te poti vindeca mai rapid prin schimbarea modului in care privesti lucrurile. Unde mai este bucuria, daca tu la 15 ani te framanti sa dai la drept.Nu lua de buna ce spun eu doar in cazul in care ti se potriveste, eu nu te cunosc decat din textul ce l-ai scris.