| clark41 a întrebat:

Imediat fac 16 ani si inca nu stiu ce vreau sa fac cu viata mea, adica ce meserie o sa am... o meseria sa fie cat de cat bine platita si sa si-mi placa.sunt la liceu clasa a 9a,sunt la profil economic(contabilitate) dar daca vreau pot sa ma mut la stiinte sociale la un liceu mai bun...
Nu prea imi place contabilitatea... ce sa fac? ce facultate sa urmez?
Sunt un elev de 8, 50-8,75.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Imediat? Ce inseamna imediat?

| untu a răspuns:

Ai fost cu scoala la toate fabricile sau aio facut ceva practica de la scoala sau de la liceu? Ce vrei sa devii cand vei fi mare si ce ti-ar placea sa lucrezi la un anumit domeniu, nu mai interesa daca e bine sau nu platita meseria, doar ca o sa munceti mai mult de placere si o sa-ti castigi cat mai multi bani si chiar sa faci si orele suplimentare in afara programului de serviciu!

| WaterDrop a răspuns:

Pai gandeste`te ce pasiuni, hobbyuri ai si apoi la o meserie care se leaga de ele pe cat posibil. Apoi imagineaza`ti daca te vezi peste 30 de ani facand tot asta.

| AnonimusGate a răspuns:

Imi plac ouale

| Rengan_Ryk_1991 a răspuns:

Buna. Ca sa te ajut cu intrebarea ta iti pot da un singur sfat, nu cauta ce se plateste mai bine, cauta ce iti place mai mult sa faci. De exemplu daca crezi ca vrei sa ajuti pe altii cu ajutorul consilierii poti sa mergi la psihologie, daca vrei sa pictezi sau design grafic poti sa mergi la arte. Ideea este sa faci ce iti place si de acolo ca sa faci multi bani trebuie doar sa te privatizezi, sa iti deschizi propria ta companie (poate fi facut foarte usor in prezent prin intermedul proiectelor europene mai ales daca ai sub 25 de ani, trebuie doar sa te informezi un pic). Orice ai vrea sa faci, ideea este sa faci facultatea care te ajuta cel mai mult pe domeniul care iti place si sa strangi cat mai multe informatii despre cum te poti dezvolta pe domeniul respectiv. Eu personal am incercat doua facultati (TCM si Informatica economica, la UM cluj si respectiv UBB Cluj) si m-am lasat de amandoua urmand sa ma privatizez in prelucrarea lemnului si programare in domeniul IT. Si da, si eu urasc contabilitatea.