| Elenageo2324 a întrebat:

Bună TPU! Vreau să stiu despre angajatul în străinătate. Cum se procedeaza? Depinde de tara nu-i așa? Și sunt locuri unde te poti angaja si fara contract de munca?
Deci iti trebuie in general buletinul? Si altceva ce mai trebuie? Daca ai probleme de sanatate e ca la noi ca trebuie adeverinta de la medicul de familie cum ca esti apt de muncă?
Puteti sa îmi explicați și mie? vă rog mult...
Dau funda...

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, totul difera de la tara la tara.
In tarile civilizate sa lucrezi fara contract de munca e ceva foarte rar si in general ti se cere pasaportul, cartea noastra de identitate nu e chiar asa bine vazuta in afara cand e vorba de angajari, dar iarasi depinde de la tara la tara.

| Elenageo2324 explică (pentru suntserios):

Am înțeles si te pune sa faci ceva analize?

| suntserios a răspuns (pentru Elenageo2324):

Se poate in unele locuri sa fie nevoie și de analize... Cel puțin din domeniul alimentar bănuiesc că e nevoie.

| Elenageo2324 explică (pentru suntserios):

Dar trebuie sa ai acolo in strainatate medic de familie? Nu trebuie sa iti dea foaia aia cu apt de munca?

| suntserios a răspuns (pentru Elenageo2324):

Nu stiu cum e cu medicina muncii sau alte asemenea.

PS. Nu aculta frustrarile lui @CristiDinBucuresti. El asta face pe TPU, oricine face ceva el trebuie sa ii zica sa nu faca.

| Elenageo2324 explică (pentru suntserios):

Am observat si eu chestia asta la cristidinbucuresti. Fiecare cu parerea lui...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vreau să stiu despre angajatul în străinătate.
Nu este așa de simplu, cum ai pus întrebarea.
Depinde foarte mult de la o țară la alta.
Exemplu.
Fiul meu lucrează la Glovo în Copenhaga. Fiind în UE, se poate legitima acolo cu cartea de identititate română.
Ca să poată lucra legal a avut nevoie de permis de muncă, fiind străin. A durat 3 luni procedura. A avut nevoie de un număr mare de acte și aprobări. Dovadă de locuință, de cont tbancar, etc. Până la ele a lucrat și la negru, ca ajutor al unui instalator de apă-canal, fără acte.

| Elenageo2324 explică (pentru sadrian46):

Si fara acte de s-a angajat cum a reusit?
Sincer eu as vrea sa ma angajez fara acte dar cred ca nu se poate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Elenageo2324):

Si fara acte de s-a angajat cum a reusit?
Nu s-a angajat fără acte, ai înțeles greșit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In strainatate trebuie sa platesti asigurari de sanatate deoarece daca te imbolnavesti plătesti pe zi spitalizare ara sa mai vorbim de operatii sau medicamente care costă alti bani,, daca nu ai unde sa locuiesti in strainatate nu ai ce căuta acolo, ăia nu te lasa sa stai pe strazi ca la noi, te trimit acasa in românica, asa ca cauta ti aici serviciu numai visa ca in strainatate nu gasesti nimic de munca, cine merge la munca are acolo unul din familie care e plecat demult, si daca pleaca cineva in strainatate merge la o ruda unde sa stea sa doarma nu merge sa stea in gară, chiriile sunt foarte scumpe si in strainatate, si nu merita sa te imbolnavesti si bani sa nu ai.