| LittleBlackDress a întrebat:

Am nevoie de un sfat (sau mai multe). Sunt in clasa a XI-a si sunt indecisa in legatura cu facultatea. Pana in clasa a zecea mi-am dorit sa ma indrept spre o facultate umanista, insa am tot citit cum ca aceste facultati sunt inutile si nu ai ce face dupa finalizarea lor. Nu am vrut sa ma bag in ceva cu care sa nu fac nimic, asa ca m-am indreptat spre un lucru care am crezut ca imi place - medicina. La inceput am vrut medicina generala, dar apoi am realizat ca nu imi doresc sa fac o facultate pana la 30 de ani, asa ca m-am indreptat spre stomatologie. De cinci luni fac meditatii la chimie, dar acum le-am oprit din cauza unor probleme ale profesoarei si am realizat ca mie nu mi-ar placea sa dau la medicina. Acum nu stiu ce sa fac. As face medicina pentru ca stiu ca dupa cei sase ani voi avea un loc de munca sigur si bine platit ( cred), chiar daca nu mi-ar placea, sau as face dreptul sa zicem, riscand sa fac o facultate care poate sa nu imi ofere nici un viitor. As face o ramura a dreptului, dar peste tot am auzit ca nu sunt bune de nimic. Nu m-as face avocat sau judecator pentru ca eu nu am relatii si bani multi ca sa dau sa intru sa lucrez dupa. Imi e frica pentru ca nu stiu ce trebuie sa fac. A dat cineva la drept? Ce a facut dupa? Eu stiu ca sunt si burse si poti sa te bagi in tot felul de proiecte si daca vrei ceva poti, dar imi e teama sa nu risc sa las ceva sigur in schimbul a ceva nesigur. Va rog mult sa ma ajutati deoarece daca nu ma hotarasc acum, nu stiu daca voi mai avea timp sa ma pregatesc in caz ca m-as decide sa dau la medicina. Eu sunt pe profil de filologie, dar nu e o problema. De mica mi-a placut sa scriu si sunt si pe profil de franceza si am luat si DELF-ul. Va rog sa ma ajutati deoarece sunt intr-o ceata totala. De asemenea, astept si alte propuneri de facultati. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| CinevaNou a răspuns:

Stomatolog imi suna cel mai bine. Daca n-o sa ai cabinetul prin oras or sa vina multi betivi care vor doar sa le scoti dintii, deci munca usoara, nu ca extractii si reconstruiri de dinti.