| RaduDianaMaria2108 a întrebat:

Voi ca fete, daca vi s-ar da sa alegeti intre a va face psiholog sau profesoară, ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| marinescub701 a răspuns:

Mai potrivita ar fi profesia de psiholog, insa este ceva subiectiv. Daca nu te pot hotari intre cele 2, poti deveni profesoara de psihologie

| RaduDianaMaria2108 explică (pentru marinescub701):

Si se câștigă ok?

| marinescub701 a răspuns (pentru RaduDianaMaria2108):

Ca psiholog nu castigi prea mult, mai curand ca psihiatru. Ca profesoara in general castigi binisor daca ajungi sa predai la universitate, dar e foarte greu. Acum depinde, ok, ca psiholog, probabil si de numarul de pacienti, dar oricum piata muncii are si profesorii si psihologi multi. In orice caz, salariile nu cred ca difera prea mult intre slujba de psiholog si profesoara la liceu

| RaduDianaMaria2108 explică (pentru marinescub701):

Ca profesoara se câștigă super ok.
Vara mea este educatoare si castiga 4 000 lei pe lună, deci mna

| marinescub701 a răspuns (pentru RaduDianaMaria2108):

Depinde si de scoala, toate invatatoarele mele se plangeau de salariu, iar profele din gimnaziu la fel, aveau cat de cat, nici minimul pe economie, dar se intelege, cat sa fie decent

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îmi plac ambele dar cred că aș alege profesoară pentru că îmi plac copiii și să lucrez cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una nici alta.

| christall a răspuns:

Daca te faci psiholog poti sa fii daca vrei profesoara, daca devii profesoara nu poti sa profesezi ca psiholog.

| aneliram a răspuns:

Psiholog.

| adeluna a răspuns:

Tu trebuie sa iti razpunzi de ce crezi ca ti s-ar potrivi una sau alta. Cum iti inchipui ca ar decurge o zi obisnuita. Care ar putea fi cel mai mare aspect negativ si daca esti dispusa sa iti asumi riscul ala. Cat de multe resurse esti dispusa sa investesti pentru a te forma, perfectiona, a avansa. Daca lucrezi mai bine in echipa sau singura. Daca iti doresti copii- cum vei imbina maternitatea cu profesia aleasa. Inchipuie-te la batranete. Ce te-ai vedea facand pana la pensie?

| andreea567890123 a răspuns:

Profesor, desigur. Ai trai mai bun, freci menta mai tare. Uita-te doar cu covidul cat de tare au frecat menta profesorii? In schimb, ca psiholog, ai sansa sa nu câștigi bine, deoarece aici in ro " nu mă duc la psiholog, ca nu sunt nebun ".Eu ti-am spus ce as alege. Succes!

| RW a răspuns:

Tu ce ai alege?

| RaduDianaMaria2108 explică (pentru RW):

Eu oricum voi face 3 facultati)
Deci...mno,fac liceul pedagogic, apoi facultatea de litere (Profesoară), după facultatea de drept (Judecător sau mna, din astea), facultatea ASE (pentru banci, ceva)

| RW a răspuns (pentru RaduDianaMaria2108):

Este foarte greu sa faci 3 facultati in acelasi timp...sau daca le faci pe rand, dureaza mult ( litere-3 ani, drept-4 ani, si ASE-tot 3 parca ) stiu ca este dificil sa alegi, dar gandeste-te care ti se potriveste cel mai bine, analizeaza-te pe tine ca persoana, abilitatile tale, pasiuni etc. Gandeste-te daca te vezi peste 40 ani facand acelasi lucru. Sper ca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu. Mult succes pe viitor happy follow your dreams

| RaduDianaMaria2108 explică (pentru RW):

Pai nu prea stiu...as renunta la drept sau la ASE, dar încă nu sunt hotărâtă...

| RW a răspuns (pentru RaduDianaMaria2108):

Dacă ești în primii 2 ani de liceu sau în generală, mai ai timp sa te gândești. Experimentează. După ce trece pandemia te poți duce la tribunal, vezi care-i treaba dacă iți place sau asistă la ora unui prof idk.

| RaduDianaMaria2108 explică (pentru RW):

La tribunal e ok. Se câștigă super bine)
Iar la visul de a fi profesoară nu voi renunta