| madalinacatalinacristina a întrebat:

Buna vreau sa dau la liceu! La liceul de agricultura ce se face? Dau funda celor care imi spun!

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La liceele de agricultura exista mai multe profile si in functie de profil se fac si materiile la ore. in plus, cam fiecare liceu agricol isi organizeaza singur tipurile de clase/specializari, deci depinde de unde esti, sa stii ce liceu agricol ti-ar fi prin zona. in principiu au specializari pe agricultura (adica plante agricole), horticultura (flori) si zootehnie (animale - tehnicieni zootehnisti) sau mecanica pentru agricultura. De exemplu, la liceul agricol din Arges exista si clase cu profiluri in comert, alimentatie publica, industria alimentara http://www.agricolarges.go.ro/of_ed_1213.html
la cel din buzau au mai mult pe profil mecanic http://www.angelescu.ro/OFERTA%20SCOLARIZARE.html
cel din liceu are, printre altele, o specializare de-a dreptul foarte rara, "organizator banqueting" http://miroslava.licee.edu.ro/Educatie_oferta_educationala.html
mai sunt si alte licee prin tara cu profil agricol, tu ce ai vrea sa faci la un liceu agricol?

| mixxjim a răspuns:

Din pacate mate faci cam peste tot, ba dai si bac la mate, la toate specializarile de la liceul agricol. nu dai mate si nici nu prea faci (1 ora sau 2 pe saptamana) daca faci liceu cu profil filologie, stiinte sociale, profil sportiv, artistic dau teologic. nu stiu sa existe profil de liceu unde sa nu faci chiar deloc mate, nu cred ca exista

| madalinacatalinacristina explică (pentru mixxjim):

Un profil sa fac doar 2 ore pe saptamana nu in fiecare zi! La asta m-am referit.