| Cristinuș24 a întrebat:

Vreau sa devin web designer. Nu stiu ce facultate sa urmez(imi place sa pictez si sa desenez, ma gandeam la arte) dar cineva mi-a zis ca nu contraza facultatea.(pot sa si nu o fac). Pot urma niste cursuri si sa primesc o diploma sau ceva? Cum se procedeaza?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza facultatea, dar trebuie sa ai talent si sa stii foarte bine prelucrarea de imagine, cu diferite programe de editare (in special cele vectoriale, gen Corell Draw).

Iti recomand sa colaborezi 1-2 ani cu o firma specializata pe grafica de reclame, unde poti invata foarte mult in domeniu.
Ulterior, cu experienta cumulata, vei putea avansa in web design ca profesionist cu experienta.