| XxKAMELIAxX a întrebat:

Buna!
Vreau sa fiu ceva in viata,dar nu stiu ce.
am vrut sa devin avocata(nu merita sa aperi mincinosii),dupa am spus ca nu,am vrut sa devin doctorita,am spus ca nu(imi e frica de ace, imi e scarba de sange), am vrut sa devin politista(..nu stiu ce sa zic.), am spus ca nu.dar si da. =]] ..ma ajutati?
Cu informatica nu prea o am. ..ma puteti ajuta va rog?; Informatii:Sunt fata, din Bacau.
As vrea sa fiu managera.dar la ce firme..eu vreau propria firma.dar am nevoie de bani..si pentru asta trebuie sa lucrez undeva unde se ofera bine..deci? Ce meserii de viitor pentru fete sunt?(o meserie decenta!)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te faci avocata (dau un exemplu), primul pas este sa te duci la judecatorie si sa asisti la cateva procese.
Acolo ai sa vezi „pe viu" daca iti place sau nu iti place.

La fel e cu orice meserie: inainte de a te decide, trebuie sa culegi informatii si sa vezi cu ochii tai ce se intampla in bransa.

Solutia unei vieti frumoase este sa incerci sa iti cauti pasiunea si sa o urmezi neabatut, indiferent ce spun altii.

Cand ajungi sa alegi dupa cum spune unul sau altul... esti ca o frunza in bataia vantului.

Urmeaza-ti inima.

36 răspunsuri:
| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

Ce-i moral in videochat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

După mine, totul, atâta timp cât îl practici legal.

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

...parerea ta!

| relian a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Asa si de exemplu vrei sa fi manager la otelarie, sau la mai stiu eu ce fabrica de avioane.Tu cu facultatea aia ce spui ai putea fi manager acolo? Eu nu cred, nu cred ca o sa te angajeze careva ca ai tu facultatea de mager din RO laughing sa fii manager trebuie sa cunosti ceva meserie din acel domeniu, altfel nu vad cine tear baga in seama.
Fcaultatile alea ce arati tu sunt sa va manance banii, aia nu trebuie sa traiasca si eilaughing

| anonimg a răspuns:

Politistii au si meserii de birou. Nu toti sunt pe teren. Poate cei ma putini sunt pe teren. Poti descarca de pe site-ul academiei de politie pdf-ul cu toate profilele existente in cadrul acestei institutii.
Arhivele tot din cadrul politiei fac parte.
http://www.academiadepolitie.ro/

Sau trebuie sa ai un hobby. Daca iti place comertul online, atunci nu vad de ce sa nu incerci. Dar bine este sa faci o scoala in domeniu. Nu neaparat pentru a-ti dezvolta cunostintele in hobby-ul tau. Dar o facultate iti poate aduce mai tarziu un venit ma bun. Trebuie sa iei in calcul si posibilitatea de a nu merge comertul online. In felul acesta facultatea de management ti-ar prinde bine mai mult decat ti-ai putea imagina: fie ca iti vei putea dezvolta propria afacere, fie ca o firma de renume va avea nevoie de un manager pentru un punct de lucru ce si-l va deschide intr-un nou judet sau intr-o noua localitate. Si daca o firma rezista si se dezvolta, este datorita faptului ca are un manager bun. Firmele care nu rezista se datoreaza faptului ca nu are un manager bun sau nu are deloc.
Deci cunostintele de manager sunt bune si pentru micul tau comert online, dar si pentru un venit la o alta firma.

| relian a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Nu vrei sa faci videochat, aveai deja un client asigurat pe ray laughing poate omu vrea sa vada cum arati, cum te misti.
Esti o rea laughing