| DeeaDeea94 a întrebat:

Bună, vreau să îmi fac un bloc și vreau să cumpăr un domeniu, domeniul nu pe poate cumpără definitiv? Doar pe an? Și găzduirea trebuie neaparat plătită? Nu există altă variantă?

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Pentru unele trebuie plata lunara sau anuala iar altele sunt free. Dar acum depinde de tine cum promovezi site-ul nu numai pe retele de socializare ci si prin setarile google. Un studiu a aratat ca peste 60%-70% din persoane le interesează foarte mult aspectul site-ului iar asta le vor face sa il viziteze din nou sau sa il recomande si altora, asa ca asta te-ar ajuta sa iti promovezi si mai mult site.ul cu cat ai un design cat mai bun si optiuni multe. Acum ma gandesc ca una e sa intri pe un site de exemplu Deea.ro sau Deea.com si alta e pe Deea.org sau Deea.io, intelegi tu.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Domeniile.ro nu se cumpara pe viata ci se platesc anual.
Varianta la hosting e sa iti faci tu propriul server acasa.
Exista si hosting uri free dar nu cred ca te poti baza pe ele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un blog, nu un bloc.
Și găzduirea trebuie neaparat plătită?
Găduierea se face pe un server. Serverul este un dispozitiv electronic, un aparat, dar imens.
https://tinyurl.com/y65z94o2
Cam așa arată.
De unde vrei să te servească pe tine pe gratis? Tu ai putea, să fii în locul lor?

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu inteleg ce inseamna "bloc" daca vorbesti de web-hosting
domeniul nu se mai cumpara definitiv de ceva ani, nici macar  .ro (chiar au avut nesimtirea sa schimbe asta si la domenii care erau deja cumparate CU contract pe viata, deci au incalcat contractul)
iar gazduirea se poate face manual, la tine acasa, DACA stii cum (server, IP public, serviciu de DNS setat intr-un anumit fel daca nu ai abonament business, etc.) iar daca nu stii, o sa constati ca e mai simplu si mai IEFTIN sa o platesti

| Vântulalb a răspuns:

Esti investitor imobiliar? Cred ca abia vrei sa devii. Altfel, de ce ai face un bloc? Cumperi pamantul pe care il ridici. Nu iti trebuie un domeniu cum e Pelesul. Sau, cumperi un domeniu daca speri sa faci mai multe blocuri, un oras intreg. "Gazduirea" se numeste "concesiune" si da, platesti anual. Dar nu poti concesiona pe mai mult de 50 de ani. Ce faci dupa aceea? Demolezi blocurile?

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

laughing Vrea sa-si faca blog. Doar ca sta cam rau cu scrisul. Banuiesc ca ii va inebuni pe toti cu blogul ei! N-o sa inteleaga nimeni nimic.

| Vântulalb a răspuns (pentru Salontanul):

La aia ma gandeam si eu. Cum va scrie daca habar nu are nici de limba romana?