| RoseBlack01 a întrebat:

Am aproape 18 ani si vreau sa ma mut prin septembrie, cand o sa i am impliniti. Motivele sunt parintii, neintelegeri. Dar, avand in vedere ca intru in a 12 a, ca ce as putea lucra part time sau 6 ore? La mc am vazut ca se dau cam 600 de lei pentru 6 ore plus bonuri, iar chiriile la garsoniere sunt undeva la 500 de lei sau chiar mai mult. Puteti sa mi dati un sfat? Unde as putea munci ca sa pot sa ma intretin? Si nu vreau raspunsuri, sa mi vad de invatatura si dupa sa ma mut. Nu mi stiti situatia, asa ca ma puteti ajuta cu un sfat? Unde pot munci cat sa castig cam 1000 de lei? Sau cel putin 800?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

La momentul actual, din cate stiu, salariul minim pe economie in Romania e de 1500lei, cauti pur si simplu un loc de munca unde iti ofera macar salariul minim pe economie, nu stiu, undeva la o patiserie, operator de sala de jocuri, distribuitor produse(aici cred ca iti trebuie permis de conducere), undeva la o firma de mobila la asamblat, ospatar, vanzator si nu numai.
Arunca o privire pe anunturile de angajare din orasul tau, din ziar sau de pe site-ul orasului, ori de pe posterele de pe magazine etc si discuta cu angajatorul, poate cineva iti intelege situatia si te angajeaza. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthiom):

Salariul minim in momentul de fata este 1450 si acela este cel brut. Net (adica ce iti ramane tie) este in jur de 1100. Si pe asta il primesti daca lucrezi full time. El dupa cum a spus vrea part time, pentru ca este clasa a 12a.

| RoseBlack01 explică (pentru anonim_4396):

Deci dintr.un salariu de vreo.600 de lei plus bonuri de la Mc m as putea intretine?

| Arthiom a răspuns (pentru RoseBlack01):

Depinde cum gasesti chirie, ca pe langa ea mai platesti si utilitatile. Nu te crampona doar la Mc, mai incearca si in alte locuri.

| RoseBlack01 explică (pentru Arthiom):

In regula. Multumesc pentru raspuns.

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cred ca e o problema aici, si cam ai de ales.
Ori una ori alta.
Nu te poti sa platesti chiria si sa te si intreti dintr-un job part time.
La 800 gasesti, chiar si in domenii care nu se cere experienta.
Problema e urmatoarea, gasesti chirii si la 500, toate bune si frumose.
Dar utilitatile nu le mai pui? Nu mai pui ca esti tanar si poate mai vrei sa mai iesi si tu in oras?!
Mai gandeste-te!

| RoseBlack01 explică (pentru ROB3RT89):

Nu prea am timp sa ies in oras, am bacul la anul.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru RoseBlack01):

Cei prea mult strica.
Chiar si asa, te descurci greu cu job part time.
Zic asta in conditile in care stii sa te chibzuiesti cat de cat.
Daca ar fi sa-ti placa viata si sa mai ai si un viciu, ar da cu virgula rau.