| Adlai a întrebat:

Buna ziua!

Am intrat acum la o postliceala si ma gandesc sa ma angajez la primaria capitalei ca tehnician urbanist si amenajarea teritoriului.

1. E adevărat ca trebuie sa dau un examen înainte sa fiu angajat la primărie?

2. Cat primește un tehnician urbanist si amenajarea teritoriului la primăria capitalei?

3. Care sunt treburile unui tehnician urbanist si amenajarea teritoriului la primărie?

4. O sa suna un pic prostește dar, e adevărat ca voi avea si vacante acolo? Gen daca e Crăciunul, am dreptul sa stau acasă? Si daca e revelionul, am dreptul sa stau acasă?

5. O sa fiu învățat la instruier cum sa fac?

6. O sa am si propriul meu birou unde sa lucrez?

7. Daca pe birou încep să lucrez, aș putea să mă consult cu alții inclusiv cu șeful meu să văd dacă am făcut bine? Sau nu pot să fac așa ceva?

Din curiozitate întreb.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Știu că vorbesc la pereți, dar îți voi mai spune încă o dată:

Nivelul tău de cunoștințe (așa cum este el reflectat de modul tău de exprimare) este aproape zero. Nu numai că nu te afli la nivelul de a te angaja la NASA, dar nu te afli nici măcar la nivelul de a aprinde artificii fără să-ți explodeze în mână. Așadar, nu ai ce demonstrații să faci ca să dovedești că meriți să fii angajat de NASA. Este ca și cum aș încerca eu să dovedesc că merit să fiu angajat prim-violonist la Filarmonica din Viena deși nu am atins în viața mea o vioară.

Iar dacă "ambițiile" alea despre care vorbești ar fi fost reale, ele s-ar fi manifestat până acum și te-ar fi transformat într-un om capabil să se exprime corect, să fie rațional, să aibă planuri realiste și să evalueze obiectiv dificultățile cu care se va confrunta.

În cazul tău însă, lucrurile stau exact pe dos. Ești un om de aproape 20 de ani cu mintea unui copil de 7 ani. Ca să lucrezi la NASA trebuia să fi fost un copil de 7 ani cu mintea unuia de 20.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am intrat acum la o postliceala si ma gandesc sa ma angajez la primaria capitalei"

- ehe, cale lungă, FOARTE lungă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La ce intrebari pui, ai nevoie sa fii si in partidul care trebuie/sa ai pile solide ca sa te angajezi. Nu de alta, dar intrebarile tale denota o lipsa acuta de inteligenta...

| johnnny123 a răspuns:

Ai renunțat la visul de a lucra la NASA și acum vrei să te faci "tehnician urbanist"?

Un lucru e cert: ești foarte consistent în modul de abordare a problemei. Cu alte cuvinte, știi la fel de multe despre urbanism câte știai și despre construcția de nave spațiale: absolut nimic.

Dar tu deja te întrebi cât e salariul, când ai concediu și ce marcă de apă plată este în dozatoarele din primărie.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Mda, eu inainte am crezut ca ma voi putea sa ma angajez la NASA, dar am observat ca eu n-am nicio sansa ca sa ma fac drept angajatul lor, așa ca m-am orientat în alt domeniu. Și mi se pare mai mișto sa fiu tehnician urbanist și amenajarea teritoriului decat sa fiu un angajat al nasei, pentru ca știu ca acolo nu voi avea dureri de cap si stress cum e la nasa.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

De ce crezi cu m-am înscris la postliceala de urbanism și amenajarea teritoriului? Numai ca să învăț lucruri despre urbanism, să am idee. Eu sunt în primul an de postliceala.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Nu neapărat. Aș putea să mă angajez la primarie numai ca sa am un job, iar adevaratul job al meu este de a fi Inginer Aerospatial la NASA. Prin a deveni asa ceva, trebuie doar sa fac facultatea de inginerie aerospatiala.

| johnnny123 a răspuns (pentru Adlai):

Tu nu înțelegi o chestiune foarte importantă: indiferent către ce domeniu te orientezi, trebuie să ai cunoștințe în acel domeniu.

După modul în care te exprimi, mie îmi este foarte clar că tu nu ai absolut niciun fel de cunoștințe în niciun domeniu. Nici în domeniul aerospațial, nici în domeniul urbanismului, nici în domeniul limbii române de nivelul clasei a II-a.

Și cel mai grav este că nu conștientizezi la ce nivel scăzut te afli și cât de lungă este distanța până la orice carieră respectabilă. Ești ca un copil care crede că dacă se urcă în corcodușul din curte va putea să atingă luna.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Atunci pentru ce sunt postliceele? Ca sa invatam meserii sau ce? Si facultatea de inginerie aerospatiala pentru ce este? Numai ca sa invatam chestii legat de nave, nu? Si in al treilea rand, nu sunt copil! Ma ganesc doar sa fac demonstratii ca pot sa ma angajez si la NASA daca am ambitii. Daca altii pot sa aiba o cariera respectabila, si eu pot avea asa ceva

| Adlai explică (pentru johnnny123):

In cazul asta, ma voi pregati pentru o cariera respectabila.

| johnnny123 a răspuns (pentru Adlai):

Știu că vorbesc la pereți, dar îți voi mai spune încă o dată:

Nivelul tău de cunoștințe (așa cum este el reflectat de modul tău de exprimare) este aproape zero. Nu numai că nu te afli la nivelul de a te angaja la NASA, dar nu te afli nici măcar la nivelul de a aprinde artificii fără să-ți explodeze în mână. Așadar, nu ai ce demonstrații să faci ca să dovedești că meriți să fii angajat de NASA. Este ca și cum aș încerca eu să dovedesc că merit să fiu angajat prim-violonist la Filarmonica din Viena deși nu am atins în viața mea o vioară.

Iar dacă "ambițiile" alea despre care vorbești ar fi fost reale, ele s-ar fi manifestat până acum și te-ar fi transformat într-un om capabil să se exprime corect, să fie rațional, să aibă planuri realiste și să evalueze obiectiv dificultățile cu care se va confrunta.

În cazul tău însă, lucrurile stau exact pe dos. Ești un om de aproape 20 de ani cu mintea unui copil de 7 ani. Ca să lucrezi la NASA trebuia să fi fost un copil de 7 ani cu mintea unuia de 20.