| Stratulat_Ştefania_2000 a întrebat:

am si eu nevoie de niste sfaturi. Trec a 12-a si nu stiu intre ce sa aleg : sa ma fac medic nutritionist sau medic veterinar? Eu de regula trebuie sa am timp pentru mine, sa ma ingrijesc, sa am o viata personala, etc. si as dori o facultate in care sa pot face asta dar si sa invat calumea. As dori ca dupa sa am o meserie bine platita si sa imi placa ceea ce fac. Ce ar trebui sa aleg?

1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Nu exista nutritionisti. Majoritatea sunt sarlatani.

Medicina veterinara este extraordinar de grea daca vrei sa o faci, dar trebuie sa fii constienta ca de cele mai multe ori vei ajunge sa faci baie la caini, sa ii plimbi si sa ii cureti de materii fecale. A, si sa castrezi. Exista si chirurgie serioasa si alte ramuri care se pot practica, insa nu sunt usoare... daca vrei sa ai viata personala, medicina nu este un domeniu.

A, si promovarea la facultatea medicina veterinara se face de multe ori cu pile sau plata in bani/natura.

Daca chiar vrei sa te faci medic veterinar pregateste-te de munca serioasa si o viata de invatat in continuu, deoarece presupun ca nu vrei sa te culci cu cine trebuie pentru succes.