| Gabitsza a întrebat:

Anul acesta am terminat facultatea de geografie. In cadrul facultatii am urmat nivelul I pedagogic cu care am inteles ca pot preda la clasele V-VIII.
Intrebarea mea esti... daca in continuare ma inscriu la master in cadrul facultatii de stiinte ale educatiei pentru invatamantul scolar si prescolar, pot profesa ca si invatatoare?
Nivelul II pentru ce clase este si cum as putea sa il urmez?

Mi-ar placea sa fiu invatatoare insa nu am un liceu pedagogic si m-am gandit ca daca fac acest master mi-as putea indeplini dorinta.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

NIVELUL I (ciclul de licenta) de certificare pentru profesia didactica - acorda absolventilor de studii universitare dreptul sa ocupe posturi didactice in invatamantul prescolar, primar si gimnazial cu conditia acumularii unui minimum de 30 de credite transferabile din programul de formare psihopedagogica.
NIVELUL II (ciclul masteral) de certificare pentru profesia didactica - acorda absolventilor de studii universitare dreptul sa ocupe posturi didactice in invatamantul liceal, postliceal si universitar, cu satisfacerea a doua conditii:
- acumularea unui minimum de 60 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;
- absolvirea unui program de master in domeniul diplomei de studii universitare de licenta.