| Caius96 a întrebat:

Buna ziua, as vrea si eu sa ma sfatuiesc in privinta cu pasii (in educatie) care trebuie sa-i fac pe viitor. Am facut scoala in strainatate, in Austria mai exact, si am absolvit aici 11 clase, in moment am 21 de ani. A 11-ea am absolvit-o in anul scolar 19/20.

Pe viitor vreau sa ma mut in Romania, si sa incep o cariera militara ca ofiter. Insa pentru asta e nevoie ca mai intai sa termin a 12-ea clasa, dupa care sa dau bac-ul, si dupa bac sa fac studiile universitare militare de licenta.

Daca am inteles cum trebuie, asa ajung ofiter in armata. Va rog sa ma corectati daca ma insel. Informatiile le-am luat de pe site-urile oficiale ale institutiilor.

Pe moment inca sunt in Austria, acum insa nu sunt sigur daca ar fi mai bine sa termin a 12-ea clasa aici, sau sa ma mut deja de acum in Romania, si sa parcurg acolo toti pasii necesari. Voi ce parere aveti? Va multumesc din avans pentru ajutorul si timpul acordat! Btw. inca sunt in curs de a invata limba romana, scuzati-mi greselile gramaticale.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa ajungi ofiter in armata romana este necesar sa vii in tara si sa termini la SERAL clasele 12 si 13 (fiindca nu mai esti eligibil sa termini liceul la zi, din cauza varstei), apoi sa-ti sustii BAC-ul si sa iei nota mare, ca sa poti fi eligibil sa mergi la o Academie Militara in Romania.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa dai admitere la Academia Militara, atunci unul din examene este chiar la limba si literatura romana.
Cu pregatirea ta, este destul de putin probabil sa iei aceast examen, fara a parcurge romana, in anii de liceu.
Eu, in locul tau, m-as orienta spre alta facultate.

| Caius96 explică (pentru Bula):

Da, este putin probabil, la fel de putin probabil este sa iau bac-ul la romana, nu asta e grija mea, si nici raspunsul la intrebare. Multumesc!