| ChrystianSandu a întrebat:

Ce studii trebuie sa am pentru a putea deveni procuror (orice domeniu)? Este posibil sa intru in magistratura daca termin la Politehnica / profil-real?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil. Pentru a fi procuror trebuie, obligatoriu, sa termini o facultate de drept si cursuri de 2 ani la Institutul National al Magistraturii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil. Pentru asta ar trebui sa inveti si romana. Este esentiala in redactarea documentelor. Exemplu " devenii" se scrie cu un singur " i".

| scully a răspuns:

Este posibil să devii ce vrei tu, indiferent de profil. Totuși, ca să intri la Drept trebuie să te pregătești intens la materiile umane, în special româna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligatoriu facultatea de drept sa poti fi licentiat in domeniu

| mihai69 a răspuns:

Facultate de drept.

| Tinna666 a răspuns:

Trebuie obligatoriu sa termini dreptul, apoi din cate stiu eu trebuie sa ajungi avoat, abia apoi devi procuror.e destul de dificil si ai nevoie de foarte multi baniwinking

| hasiuc a răspuns:

Facultatea de drept. Dar cred ca e gresit pusa intrebarea nu ce studii ci ce pile!

| Elena_Delia_1997_0de1 a răspuns:

Buna ziua!
Pentru a deveni procuror trebuie sa urmezi o facultate de drept, de preferat la zi. Aceasta facultate are durata de 4 ani. Dupa terminarea facultatii de drept o sa dai un examen la INM (Institutul National al Magistraturii), daca il promovezi (este un examen extrem de dificil, poti reusi si fara pile dar trebuie sa fii exceptional, se poate), daca il promovezi vei face cursuri timp de 2 ani. Dupa cei 2 ani vei da inca un examen si vei deveni procuror stagiar timp de 1 an. Dupa 1 an vei da un alt examen, daca il vei lua si pe acesta vei deveni procuror definitiv! Mult succes!