| maria_9179 a întrebat:

Eu sunt debutanta, am absolvit liceul pedagogic si din toamna o sa incep primul an de facultate la facultatea de Stiinte ale Educatiei.
Am participat la concursul de titularizare si din pacate nu am obtinut nota 7 ca sa lucrez ca si titulara dar pot lucra ca si suplinitoare.
Ce salariu are un suplinitor in 2014?

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Daca ai doar liceul pedagogic ma gandesc ca vei preda in invatamantul primar si/sau la gradinita nu? Asta pentru ca nu ai modulul psihopedagogic si treptele (inca). Din pacate mai mult de salarul minim nu ai cum sa iei pana anul viitor, cand poti (si sper ca vei lua) da din nou examenul de titularizare. Daca iti doresti sa ramai in invatamant, iti sugerez sa tragi tare in astia 5 ani, sa intri cu bine la doctorat si sa intri in invatamantul superior, unde intr-adevar merita sa faci o cariera din asta. Recomand de asemenea oportunitatile educatiei-non-formale (educatia formala a dat gres in Romania), in special Teach for Romania ca si entitate sau acreditarea de formator pentru tine, pentru a deveni formator/trainer, o alta cariera super misto.

| maria_9179 explică (pentru TheAce):

Pai am inteles ca o sa fie salariul sub 9 milioane. O sa fie macar in jur de 8?

| TheAce a răspuns:

Brut poate. Net va fi in proportie de 99, 9% 600 si un pic. E primul an si va trebui sa strangi din dinti. totusi sper sa iei seama de ce am spus, mai ales pentru ca desi lucrez in PR de cand ma stiu, am inceput sa lcurez de o vreme in educatia non-formala si pot sa iti spun ca asta e solutia. stiu ca pare nasol, dar a fi debutant suplinitor in educatia pre-scolara si primara nu poate presupune financiar vorbind mai mult de atat. Cauta inauntrul tau, vezi daca asta e vocatia ta si daca e, luptate sa schimbi statutul tau de anul viitor happy.

Întrebări recente