| Tagarcea_Andreea_1994 a întrebat:

Buna ziua!
Am sustinut anul acesta titularizarea la geografie si am obtinut nota intre 5 si 7. Intrebarea mea este: in cazul in care nu o sa prind nici un post, pot folosi nota de la titularizare pentru a ocupa post ca suplinitor necalificat? Sau trebuie sa sustin din nou examenul in toamna? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Draga Andreea, poti sa dai examenul din toamna, pentru suplinitori, cu inspectia din mai facuta pentru titularizare. Nu stiu despre ce necalificati vorbesti, necalificati sunt zilierii si salahorii, nu licentiatii si oamenii care au facut modulul psiho-pedagogic.

| gabicoo a răspuns (pentru minrest):

Dacă predai o disciplină care nu e trecută pe diploma de licență ești încadrat și plătit ca necalificat. Nu contează că ai studii superioare și modulul psiho - pedagogic!

| minrest a răspuns (pentru gabicoo):

Multumesc mult, colega, am inteles acum. Vorbea deci de predarea altei discipline, habar nu am avut; nu stiam ca poti sa predai ce nu ai invatat in facultate.

| gabicoo a răspuns:

Poți ocupa un post de suplinitor calificat de Geografie în ședințele de la sfârșitul lui august. Dacă rămân posturi libere după ședințele de la titularizare și detașare!
Dacă vrei să predai un obiect pentru care nu ești specializat e obligatorie participarea la examenele de suplinire din toamnă!
Dar de ce te complici. Sistemul de învățământ e foarte corupt, mai ales șefimea din ISJ-uri. Cu o șpagă dată unde trebuie prinzi un post de profesor calificat foarte ușor!
Să fii iubit!

| Tagarcea_Andreea_1994 explică (pentru gabicoo):

Multumesc pentru raspuns. Nu sunt prea multe posturi disponibile pe geografie si de aceea ma gandesc la o alternativa.