| onuta a întrebat:

Cand se poate desface un contract de munca?

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Desfacerea contractului de munca se efectuiaza daca persoana incadrata in munca savarseste o abatere grava sau incalca in mod repetat indatoririle sale de serviciu, inclusiv normele de comportare in unitatea in care isi desfasoara activitatea.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

La modul cum ai pus intrebarea, iti pot raspunde : atunci cand vor muschii patronului!

regis
| regis a răspuns:

E prea vaga intrebarea, nu ai mentionat nici macar cine doreste sa il desfaca, angajatul sau angajatorul.
Poti afla singura toate situatiile, consultand capitolul 5 din codul muncii:

http://www.codulmuncii.ro/titlul_2_4.html

| EUSIATIT a răspuns:

Bate sefu si te da afara fara pb

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Atata timp cat pe contract apar cuvintele "perioada nedeterminata", este chiar indiferent. Poti si in prima saptamana de la incheierea contractului sa demisionezi. E vorba de demisie sau de faptul ca vor sa te concedieze? Ca oricum ar fi, in primul rand trebuie sa fie un contract incheiat pe o perioada nedeterminata.Firma te poate concedia in cazul in care ai incalcat vreo clauza stipulata in contractul individual de munca.De asta e bine mereu sa citesti ce semnezi.Sau daca nu ti-ai executat indatoririle aferente locului tau de munca.Gasesti mai multe pe vreun site juridic, incearca pe Google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pe ce perioada ai incheiat acel contract, clauzele care sunt trecute in contract.