| ionika17 a întrebat:

Buna Ziua.Am fost trimis acasa de la locul de munca ieri, mi s-a spus sa imi dau demisia eu nu am semnat nimic.Problema a fost de la o colega de lucru cu care ma certam des din cauza ca eu nu voiam sa am de a face cu ea.Tot timpul o ignoram, o evitam, ea de la inceput era prea prietenoasa cu mine (si mie nu imi plac chestiile astea). Voia sa ma duca acasa cu masina (eu nu voiam, s-a dus chiar si la managera magazinului sa-i spuna." Uite eu am vrut sa il duc si cu masina acasa dar el nu vrea si managera i-a spus daca el nu vrea, lasa-l in pace (asta a fost acum 4 luni).In seara de inventar acum 2 saptamani a spus intre toti pe acolo ca ea o vrut sa ma sune odata sa ma ia cu masina.Eu i-am zis ca nu avem voie sa mergem impreuna si ca pentru mine a ramas in oras.Mi-a zis intr-o zi ca la inceput pareai un baiat de treaba adica ca si cand era mandra de asta.I-am spus de cand m-am angajat sa ma ignore si sa ma ocoleasca (dar ea a zis ca nu vrea sau nu poate).Ea mai sta luna asta ca pleaca in Germania si de mai multe ori m-a intrebat daca mai raman si eu la locul de munca si am facut-o disperata, i-am spus esti cea mai mare disperata pe care am vazut-o vreodata.Si m-a spus la sef si ieri i-am spus sa lase frustrarile deoparte si sa nu mai sufere si sa ma anunte cand nu mai sufera si din cauza asta m-a trimis seful acasa.Ar trebui sa imi dau demisia sau sa astept decizia de concediere?!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti dai demisia numai pentru ce-ai scris aici.
Si daca nu esti in concediu prezinta-te la munca, ca sa nu te concedieze pentru absente nemotivate.
Daca nu ai abateri disciplinare ce-ai scris nu este un motiv intemeiat de concediere si daca o fac numai pentru asta poti da angajatorul in judecata si sa obtii obligarea de a fi angajat si salariul pe perioada cat te-ai judecat.

| Simpatic a răspuns:

Din ceea ce scrii este ceva intre ea si acest sef, altfel ce motiv ar avea seful?
puteai sa profiti de aceasta "disperata" pentru ca e clar ca te placea si te vroia si de aceea nu a suportat faptul ca ai respins-o!
dar asta nu este un motiv sa ti se ceara sa placi din firma!

Daca tu vrei sa pleci de la acest loc de munca toxic atunci o poti face de buna voie! insa nu stiu ce motive are seful sa te dea afara!
Poti depune sesizare la ITM, nu se respecta legea in cazul in care ti-a cerut demisia fara un motiv temeinic!
Poti lua legatura cu cei de la ITM si le poti prezenta aceasta speta!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeleu fratelo, colega ta e topita rău de tot după tine