| AleXX12 a întrebat:

Buna ziua,

M-ar interesa o cariera in domeniul penitenciar/isu/subofiteri mapn
Am 20 de ani si ma intreb daca merita, la stat ai o siguranta mai mare?
Merita din punct de vedere financiar?
Ai vouchere de vacanta, te poti pensiona la 50 de ani ( daca nu se schimba legile), salar bunicel 4000-5000?
Credeti ca in domeniu privat esti mai castigat?
Poti ajunge intr-o companie la un nivel mai bun decat la stat?

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La stat mereu va fi mai usor fata de privat, indiferent de domeniu.
Ai vouchere, merita financiar si te poti pensiona mai devreme dar nu stiu sa iti zic varsta. Te angajezi greu la stat, majoritatea posturilor sunt aranjate. Poate te-ar ajuta daca din timpul studiilor te-ai da bine pe langa cineva (profesori, colegi care au pile pe acolo, voluntariate, etc), care sa te bage si pe tine pe un post acolo, indiferent ce, mai apoi avansezi tu.

| SuNaM a răspuns:

Pai sunt doar de stat. Și da ai o grămadă de avantaje. Salariu, vacante, pensionare. Du-te la stat, chinuiește-te puțin pana treci de școală și după vezi banii cum curg cu ture ușoare și concedii plătite

| AleXX12 explică (pentru SuNaM):

Sa fie mai bine decat la privat?