| Saly01 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie foarte complicata, copilul meu a implinit 2 ani pe data de 18 mai, inainte de aceasta data am vorbit cu angajatorul meu la tel si mi-a spus ca contractul meu e suspendat pana pe data de 1 iulie 2015, si ca oricum firma nu mai merge si nu ma mai poate reangaja ceea ce mi-a dat de inteles sa-mi caut in alta parte de munca. I-am spus ca doresc macar sa intru in somaj. Am revenit la servici pe data de 29 mai sa modifice greseala facuta, si m-au pus sa fac o cerere prin care solicit concediu fara plata incepand cu data de 18 pana pe 31 mai. Nu am vrut sa fac acest lucru, cu frica de a nu imi afecta la somaj, dar am inceput sa fiu amenintata ca daca vrea ma poate primi doar cu contract de o ora. I-am spus ca nu vreau sa ma cert doar sa incheiem colaborarea pe cale amiabila si sa pot inta in somaj. Ne stiind ce sa fac am lasat cerea si am plecat. Acum va rog din suflet spuneti-mi au acest drept sa-mi faca contract de o ora? Cererea care m-au pus sa o scriu ma va afecta la somaj?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul concediului pentru ingrijirea copilului nu te pot concedia, decat in anumite situatii speciale, cum este falimentul firmei si sunt obligati sa te reprimeasca, in conditiile avute, la data expirarii concediului. Nu trebuia sa faci alta cerere, mai ales ca nu angajatorul plateste indemnizatia in cazul concediului pentru ingrijirea copilului.
Daca nu avea nevoie de tine atunci putea sa-ti desfaca CIM, la terminarea concediului, pe motivul reducerii activitatii si atunci ai fi beneficiat de somaj.
Du-te la el, spune-i ce ti-am spus si solicita-i sa respecte legea. In caz contrar spune-i ca poti sa-l reclami la ITM sau sa-l dai in judecata.