| Emilian86 a întrebat:

Pe Facebook sunt postate foarte multe anunturi in care se ofera diferite locuri de munca. Problema este atunci cand trebuie sa le separi pe cele reale de cele false. Asadar, acesta este si scopul pentru care va cer parerea. As vrea sa sun insa am nevoie de niste intrebari prin care sa imi dau seama cat de serioasa este firma respectiva. Anuntul postat nu ofera foarte multe informatii despre acest loc de munca si in plus ofera un salariu destul de generos pentru un post aproape banal (parerea mea). Multumesc anticipat pentru raspunsuri

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

99% din posatri sunt reale si daca esti interesta, pui intrebari la ei, asa cum este si normal!

| siriusblack98 a răspuns:

Pai cam ce raspunsuri ai vrea sa primesti? Cum sa iti dai seama daca este fake sau nu? Suna, mergi la un interviu, cauta pe google date despre acea firma, cauta pareri (daca sunt) de la oameni care au lucrat acolo.Alta solutie nu ai.

| Emilian86 explică (pentru siriusblack98):

Eu voiam intrebari

| siriusblack98 a răspuns (pentru Emilian86):

Nu ai ce sa iti dai seama din niste intrebari la care ti se poate da raspunsul pe care si-l doreste interlocutorul.Mai ales ca daca ai putina experienta in piata muncii, stii si tu ca in afara de raspunsurile basic legate de salariu/program/adresa/indatoriri, la restul nu iti raspunde fara interviu.Mie la multe in afara de program nici nu au vrut sa imi spuna altceva fara interviu.Nici macar salariul.Pe care iti dai seama ca ti-l face dupa față daca procedeaza in acest fel.

| catablondu a răspuns:

Salutare,
in primul rand verifica pe net daca firma exista intr-adevar. De asemenea, verifica daca obiectul de activitate are legatura cu anuntul si, nu in ultimul rand, daca pagina de FaceBook care lanseaza anuntul, este pagina reala a respectivei companii. O zi buna!

| Emilian86 explică (pentru catablondu):

Initial anuntul a fost postat de un site cu locuri de munca din Romania. Apoi a fost repostat de o persoana pe Facebook care la fel ca si mine cerea pareri despre respectivul.

| catablondu a răspuns (pentru Emilian86):

Inteleg, ideea e ca trebuie verificata autenticitatea companiei si, de preferat, prin datele de contact oficiale ale acesteia, de intrebat daca postul e intr-adevar disponibil in conditiile listate.