| Rredhead8 a întrebat:

Bună ziua, sunt printre voi asistenți medicali care au plecat să lucreze în Germania printr-o agenție de recrutare asistenți? Daca da, îmi spuneți despre existența voastră?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Eu sunt in Olanda prin agentie de munca si cam ce e pe Olanda este si in Germania. Nu recomand deloc. orice dar nu agentie. Le dai dreptul ca ei sa iti vireze salariul, ei sa decida soarta ta in spitalul unde au ei sediu, nu ai sanse de promovare si la ce contracte iti fac, nu prea iti ofera nici sansa sa te stabilesti in Germania. Si asta pentru ce? Pentru ca scutesti un drum la primarie si iti dau ei cazare? Poate spitalul acela plateste o asistenta la ora (sa zicem) 25 de euro pe ora. Eh, agentia fiind ceea care iti mijloceste salariul, tu nefiind angajata la spital, dar la agentie, iti promite tie ca iti da 15 euro sa zicem si restul le vin lor happy. Bani pe care puteai sa ii castigi tu daca erai angajata direct la spital. Deasemenea, majoritatea fac contracte pe faza determinata, asa ca mult success sa iti gasesti o chirie sau sa iti faci un credit pe Germania cu contract de 6 luni. Negocierile la agentiile astea nu exista apropo. Ori accepti ca ei or nu. Tot ei iti opresc banii pe taxe, care mna,,, In Germania fluctueaza taxele lunar '' in functie de ce are nevoie agentia. Eu zic ca mai bine iti iei masina pe care o ai cu tine, te uiti de chirie ( undeva la 400e) si dupa ce ai chirie, cauti loc de munca direct la Spital. Te duci la primarie si iti scoti Abdelbung-ul si te-ai scapat de intermediari nenorociti si castigi toti banii pe care ii meriti! Daca mai ai intrebari, spune-mi si te pot ajuta.

| Rredhead8 explică (pentru SuNaM):

Mulțumesc mult pentru răspuns! ☺️

1 răspuns: