| Dany_Doar_1994 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Sunt clasa a 8-a si pe viitor as vrea sa intru in cadrul academiei de politie. Ce liceu ar fi cel mai bun, din cate am inteles, nu conteaza liceul atat de mult, dar as vrea sa aleg un liceu care sa ma pregateasca pentru bac si tot o data sa am siguranta ca daca nu as intra la academie sa am si alte usi deschise spre exemplu ceva in constructii ( inginer ) sau, nu stiu, ceva care sa imi ofere o meserie decenta cu un salariu decent... Ma puteti ajuta? Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te ajuta putin la admitere, la Academia de Politie, este bine sa urmezi liceul la profilul de filologie sau stiinte sociale.
De altfel, indiferent de profilul liceului, poti merge la orice facultate, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Evident, dacă doreşti să te înscrii la Academia de Poliţie, era preferabil să faci un Colegiu liceal Militar ( ca să te înveţi cu "milităria" =)), acum este prea târziu pentru asta ); deci, poţi face un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale...

Poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand stiinte sociale deoarece dai bacul la romana nivel uman, istorie si la alegere geografie, logica, psihologie, filosofie, sociologie si economie. Crede-ma iti va fi de mare ajutor, daca nu ajungi acolo, nu-ti face grijji, se pot face transferari (important mai este si la ce liceu te duci, sa fie un colegiu national, nu un liceu teoretic amarat), dar depinde de cat de bun esti tu cu adevarat. Iti ofer si un site cu planul de cadru al acestui profil. Succes! Funda?
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm