| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa, sunt clasa a 7a si dupa ce termin a 8a as vrea foarte mult sa dau la un colegiu militar. Unii zic ca-mi stric copilaria, dar mie mi se pare chiar frumos. Am doar medii de 10 si la probele sportive cu cateva antrenamente le-as trece, dar am dioptrii cu -2, 25 si imi este frica sa nu pic la
vizita medicala.
Imi puteti spune daca stiti maximul de dioptrii? si niste pareri despre aceste colegii, in special despre Colegiul National Militar "Tudor Vladimirescu" din Craiova. Multumesc anticipat!????

Răspuns Câştigător
| AnakinSW a răspuns:

Salut! În calitate de om îți recomand să faci cum consideri, dar în calitate de licean am câteva sfaturi, pentru că și eu am avut dubii ca ale tale în legătură cu Colegiul Militar.
Cei ce îți spun că îți strici copilăria sau că ți-o pierzi greșesc. Îți ratezi cam toată viața. Un licean ce face parte dintr-o unitate teoretică are mai multe „avantaje" - socializare, mai mult timp liber, un regim lejer.
Trebuie să te informezi mai mult înainte să iei o decizie atât de importantă! Vei lupta și îți vei proteja țara indiferent de ce va fi!
Trebuie să fii devotat, să iei în considerare faptul că vei fi la depărtare de ai tăi, regimul strict, trezirile dimineața devreme etc. (nu știu cum e acum cu pandemia). Cântărește avantajele și dezavantajele - documentează-te!
O altă modalitate, dacă tot îți place mult sportul și nu prea îți convine regimul strict, este aceea de a urma o Facultate de Educație Fizică și Sport de unde poți ieși profesor, antrenor, kinetoterapeut etc.
Depinde numai de tine, să iei în calcul „depărtarea" față de familia ta. Mă rog, poate nu e foarte important pentru tine, dar este și ăsta un dezavantaj.
Daca toate „dezavantajele" pe care le enumăr par avantaje pentru tine, atunci îți urez cu căldură să te duci la Colegiul Militar!
În legătura cu dioptriile, e ok.

| sedfghnjm a răspuns (pentru AnakinSW):

Singurul dezavantaj mi s-ar parea distanta fata de ai mei, insa apelurile ar fi o alternativa ok. Strictetea din interior chiar ma atrage, nu stiu cum sa explic asta, dar simt ca vreau sa fiu asahappy
multumesc pentru sfaturi!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai numai 2, 25 dioptrii nu este o problema, se accepta pana la minus sau plus 3 dioptrii.

| sedfghnjm a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumes mult pentru ca mi-ai spus cat este maximul la dioptrii!