| gyna a întrebat:

Bunaaa...am s eu nevoie de un sfat...mai am anul acesta s termin liceul profilul meu fiind contabilitatea, anul urmator vreau sa dau la academia de politie dar nu stiu inca nimic vreau si eu un sfat de la cei care sunt sau au terminat academia admiterea a fost grea asa cum ma sperie majoritatea cunoscutilor sau usoara, dar pe parcursul anilor totul se desfasoara normal am pentru ce sa-mi fac grijii? problema este k as vrea sa fac si dreptul in acelasi timp dupa terminarea academiei ies direct cu grade sau asta este doar o iluzie de-a mea s de fapt trebuie sa fac alt facultate pentru grade, care ar fi aceea? v-as fii tare recunoscatoare daca m-asti scoate din ceata in care sunt.va multumesc mult celor care imi veti lasa un raspuns

Răspuns Câştigător
| mariaw a răspuns:

Presupun ca stii deja ce presupun probele si examenul in sine. anul scolar pentru cei din anul I de la academie incepe cu o luna mai devreme sa va obisnuiti cu programu (trezirea devreme, curatenia pe sectoare). Dupa cei 3 ani de academie, iesi ofiter(care dupa cum stii e mai inalt in grad decat un agent) si esti distribuit in functie de zona tarii careia apartii-desigur faci practica in toti anii. In timp ce lucrezi, vei urma 3 ani la fara frecventa in cadrul academiei pentru a-ti completa studiile(ceea ce echivaleaza cu facultatea de drept). Ce mai urmeaza ramane strict la alegerea ta(studii post universitare, doctorat sau ce o mai fi). Bafta la admitere.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Admiterea la Academia de Politie este destul de grea, ai probele eliminatorii care sint destul de grele, plus ca la fete sint foarte putine locuri, daca termini Academia bineinteles ca esi cu grade, daca tu tii din adins sa faci si dreptul asta este problema ta, dar eu nu vreau sa te dezamagesc este o Facultate destul de greluta pentru fete, parerea si dorinta iti apartine numai tie, daca doresti sa urmezi Academia de Politie, important este sa fii foarte bine pregatita.Bafta multa iti doresc.

| florincaseru a răspuns:

Buna! Daca ai conditie fizica buna si minte luminata poti sa dai la academie(sa ai si noroc sa intri)dar chestia cu facultatea pentru.grade nu e necesara(nu o sa ai timp si oricum de la academie iesi cu "grade"). Un sfat:nu incerca sa faci prea multe lucruri deodata caci viata iti ofera mereu surprize. Ia-le pe rand! Vrei cu adevarat sa fii politista sau o faci pentru.ca e o slujba bine platita si stabila? Mediteaza si vezi ce rezultat obtii! Bafta in orice vei face si Cel De Sus sa te ajute!