| Moiseicip a întrebat:

C-am de la inceputul lunii ianuarie 2011 m-am angajat la cea mai mare firma de electricitate din moldova. Timp de 6 luni cica sunt in probe dar timp de 2 ani cicas practicant.2 luni mau tinut cei de la firma pe banii lor la suceava la instruire, iar dupa acele 2 luni am venit la locul actual de munca la mine in judet, asta tot la firma lor, nu zic ca vezi doamne nu ne plateste ba chiar ne da un salariu destul de frumusel avand in vedere ca nu avem nici vechime si sunt incepatori.Problema e ca colegii ma invarsta care trebuie sa iasa la pensie ar cam trebui sa ne invete ceva meserie dar ne cam trateaza cu indiferenta si din cauza asta ma simt cam amenintat cu locul de munca. Ce as putea sa fac? sau Cum sa reactionez? Intradevar sunt si alti colegi mai tineri care ne mai arata dar ce batrani sunt de belea.

Răspuns Câştigător
| danaG a răspuns:

Pai daca cei putin mai tineri te ajuta mai mult decat cei mai in varsta,poate ca ar trebui sa te apropii mai mult de ei si sa nu mai astepti nimic de la cei mai in varsta,sau o data cand intrebi ceva pe unul mai in varsta,si nu vrea sa te ajute,sau se eschiveaza,intreaba-l direct,dar nu rautacios(pentru ca nu vei castiga nimic)de ce evita sa va/te ajute! oamenii sunt in general rautaciosi,dar daca stii cum sa ceri ajutorul,(ma refer la vorba buna)cred ca macar castigi respectul lor, iar apoi nu va mai trebui sa le ceri tu ajutorul, poate ca o vor face de bunavoie! sper ce te-am ajutat! servici usor!

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Asa sunt aia mai batrani aldracului pentru ca ei au trait o epoca dura cand erau mici si asa s-au obisnuit tu stai linistit si o sa prinzi singur experienta mai te ajuta cineva tanar cateodata si daca dai de ceva conflict grav iti arati fata zi ii zici (pe mine nu ma iei de fraier ca va fi vai si amar de tine asa ca ciocu mic si vezi-ti de munca) ca sa nu te vada asa pagan trebuie sa fii dur cateodata.