| Fernando9Torres a întrebat:

Dacă vrei sa demisionezi de la locul de munca actual tu ca și angajat ai de suferit vreo consecință? Am înțeles ca dacă ești angajator nu poți sa dai afara un angajat timp de 3 luni deoarece trebuie returnat Șomajul tehnic?! As vrea sa știu din punct de vedere al angajatului doar. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o consecinta daca respecti perioada de preaviz ori angajatorul renunta la aceasta perioada.
Daca nu o respecti atunci contractul indifidual de munca iti poate fi desfacut disciplinar, pe motiv de absente nemotivate si s-ar putea sa ai probleme la alta angajare, de regula nici un angajator nu vrea salariati indisciplinati.

| Fernando9Torres explică (pentru Ioandelasal):

Asta știu cu disciplina. Dar nu știam dacă trebuie restituiți ceva bani sau nu. Oricum, mulțumesc! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Nu, nu vei restitui bani, decât în cazul în care firma a investit bani în tine, pentru certificări/cursuri, haine și alte bunuri materiale dar și morale. Mai multe informații obții din contractul de muncă.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Depinde de situatie. Daca firma a investit in tine si tu trebuia sa lucrezi o anumita perioada de timp atunci ar trebui sa restitui suma corespunzatoare perioadei pe care n-o s-o lucrezi. Daca nu a investit atunci nu trebuie sa restitui ceva.

| Sofer a răspuns:

Pur și simplu îți pui demisia. Nu suporți nicio consecință.