| Joker3134 a întrebat:

Ca genist in armata chiar e periculos adica cand faci antrenamente dezamorsezi bombe, faci des aceste antrenamente?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te temi de pericol, CLAR nu ai ce cauta in armata.
Fa-te electrician/electronist.

| StrongHeart a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si acolo e pericol de electrocutare laughing

| romeo78 a răspuns:

Niciodată nu se folosește muniție reală la un antrenament militar!
NICIODATĂ! Doar muniție oarbă, de antrenament!

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru romeo78):

Ai făcut armata? Eu am făcut-o. La antrenament militar ca genist mânuiești dinamită. Și ca soldat obișnuit, la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Ca antrenament, dezamorsezi bombe, mine fără explozibil în ele, până reușești să faci asta fără greș.
Dar ca militar, după ce termini antrenamentul, dacă se găsește o bombă neexplodată, există un echipament special, o îmbrăcăminte specială, și apoi mânuiești dispozitivele care pot exploda reale, că de aceea te-ai antrenat.
Dar dta ai o problemă. Te tot interesează domeniul militar, pompieri, jandarrmi, soldați, geniști. În fiecare din acest meserii periculoase, sunt modalități de contracarare a pericolului.
De exemplu să te uiți pe You Tube un unde sunt filmări reale ale luptelor din teatre de război. O să vezi soldați din armatele țărilor vestice echipați cu căști și veste antiglonț. Astfel, pericolele sunt evitate în măsura posibilului. Dar modul în care dta pui aici zeci de întrebări având aceeași temă, a pericolului inerent acestor meserii, denotă un singur aspect. Aceste meserii nu se potrivesc cu dta.
Așa că eu îți sugerez să te gândești la altă carieră și să ne pui întrebări despre ea. Una fără pericole.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Dacă vrei să fie periculos, de ce mai pui întrebări?
E periculos.

| romeo78 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, am făcut armata!
Iar, muniție adevărată folosești doar pe poligonul de tragere, sub supravegherea unui ofițer și după ce ai trecut de antrenamentele din unitate și evaluarea psihologică din unitate!