| Parker_Kip_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu cu ce se ocupa cei din armata, pe langa antrenamente. Gen esti soldat in armata, esti repartizat intr-un judet. Tu ce faci, pe langa antrenamente, gen ai program de munca 8h, dar ce faci in alea 8h ca doar nu te antrenezi numa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am fost in aramata. Mi-ar trebui o saptamana sa-ti explic cu ce se ocupa fiecare in armata. Ce trebuie sa stii este ca armata este pe grade si functii. Alta data se zicea ca functia bate gradul. Astazi nu mai este cazul ca cel ce are un grad mai mare este o functie echivalenta. Apoi "ordinul se executa, nu se discuta" dar ordinul se executa in masura in care nu incalca legile si regulamenteele militare. Eu ti-am spus ca sunt niste slogane vechi, care se perpetueaza dar care nu erau corecte nici atunci, nici acum. Apoi, ca soldat-gradat (soldat, fruntas, caporal clasa a III-a pana la clasa I-a) faci si antrenamente, cunoastere regulamente si diferite arme. Sunt multe materii: tactica, geniu, trageri, NBC, etc. Apoi mai sunt si zilele de serviciu, de zi. Adica intri astazi si iesi maine. Apoi tabere, aplicatii, etc. Sunt o gramada de activitati de pregatire si apoi sunt misiunile cand pleci in tara sau din tara. E mult de spus.

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Faci antrenamente, faci curat, participi la simulari de tot felul.
In caz de inundatii sau alte dezastre naturale, Armata si Jandarmeria vor fi mobilizate sa ajute, sa salveze oamenii/animalele, sa inlature apa/zapada sau ce o fi.
Cam asta faci pe timp de pace.

| Illuminati2016 a răspuns:

Freci menta. funda?

| Parker_Kip_1997 explică (pentru Illuminati2016):

Logic ca nu. Prefer sa-i dau funda celui de mai sus, dar astept si alte raspunsuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Parker_Kip_1997):

Iluminatul a avut dreptate. Cunosc eu de la cineva ce se întâmplă acolo. Se dau mari, dar dacă vine un război, le iese la suprafață adevărată personalitate feminină, cea care predomina din totdeauna în subconștient.