| DemyLovato a întrebat:

Ca psiholog unde as putea sa am un loc de munca? Castiga mult un psiholog? Dau funda. :*

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Exista mai multe directii in care se poate indrepta un psiholog. Psihologia clinica-se poate lucra in spitale obisnuite si de psihiatrie si in practica privata, psihologia judiciara-politie, smurd, penitenciare, cabinete pentru evaluare psihologica pentru permis port arma etc, dar in Romania nu sunt prea multe locuri pe aceasta directie. Psihologia muncii si organizationala-departamente de HR, cabinete pentru testare psihologica pentru angajare/mentinere in functie/conducere masina de firma/permise de conducere si atestate, training, consultanta. Psihologie educationala-scoli, alte institutii de invatamant, cabinete de consilierea carierei. Psihoterapie si/sau consiliere-cabinete sau organizatii. Psihopedagogie speciala- terapie cu persoane cu diverse dizabilitati, in organizatii sau cabinete private.
Psihologii pot lucra de asemenea in cercetare si in centre universitare.

Din propria mea experienta psihologia este foarte scumpa. Facultatea nu te invata mai nimic si legal iti da dreptul sa te inscri in Colegiul Psihologilor si cam atat. Pentru orice altceva trebuie sa faci cursuri, formari, supervizari. Testele si chestionarele de care ai nevoie sunt destul de scumpe.

De castigat nu stiu ce sa iti spun...inca nu lucrez, dar psihologi tineri care sa castige bine nu cunosc. Din ce stiu eu cel mai bine sa castiga din psihoterapie si din evaluarea psihologica. Exista si ceva locuri, foarte putine, in sistemul de stat-spitale, protectia copilului, etc, dar se platesc in general cu minimul pe economie.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti lucra ca psiholog si psihoterapeut in spitale, clinici, scoli, licee sau poti sa iti deschizi cabinetul tau particular de psiholog.Cam orice institutie publica sau companie care lucreaza cu oamenii in mod normal ar trebui sa aiba un psiholog.In majoritatea spitalelor si scolilor de la oras exista un psiholog. Oricum in Romania gasesti mai greu de munca ca psiholog, in afara mai usor.Trebuie sa fii foarte bun.

| Sociomaniac a răspuns:

Psihologia e o meserie foarte interesanta insa din pacate la noi in tara se cam moare de foame cu o astfel de profesie happy