| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu castiga un psiholog, arhitect sau profesor? Daca s-ar putea sa imi răspundeți la toate ar fi perfect.

7 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu se poate stabili cat castiga, deoarece depinde daca este angajat si unde este angajat, daca primele doua profesii lucreaza privat sau la stat. Inclusiv in spitalele de stat salariile difera la psihologi. La fel arhitectii angajati la primarii. Profesorii la stat vor avea acelasi salariu pentru o norma. In acest an un cadru didactic debutant, cu studii superioare, primeşte în mână suma de 1.793 de lei. La anul si in urmatorii ani se va mari. Cauta pe net. Salariul depinde de mai multi factori, principalii sunt vechimea si gradul profesional.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Dar daca e sa ne gandim in general, care este cel mai bine plătit post de munca dintre astea?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Arhitectii castiga foarte bine.

| ngllllll a răspuns:

Este important sa iti placa ceea ce faci. Daca nu gasesti satisfactie in ceea ce faci, poti sa ai si 3000 euro in mana. Vei fi nefericit. Si ma indoiesc ca cineva care ar face ce nu ii place va reusi sa exceleze in ceea ce face, fara pasiune. Sa nu faci greseala sa te iei dupa cat castigi sau dupa ce vrea mama si tata sa fiu. Cauta ce iti place. Orice om are calitati. Trebuie doar sa se descopere la timp.

| Karol1877 a răspuns:

Toate variaza. Un psiholog cautat, bun, cu experienta, lucrand in cadrul armatei, sau politiei poate castiga si 1.000 euro.
Arhitectul mii de euro, iar un profesor incepand cu 1.600-1.800 lei pana la 4.000 sau chiar mai mult ( vechime, studii, daca prada intr-un liceu sau intr-o universitate ).

| bubu00011 a răspuns:

Psiholog - 400 euro lunar
Arhitect-450 euro lunar(aici mai si difera)
Profesor-250/300 euro lunar