| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa lucrezi în Anglia ca șofer trebuie să îți schimbi permisul pe Anglia?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa-ti faci permis de conducere in Anglia.
Pentru tarile non UE ca si Anglia, nu mai poti sofa cu permis de Romania si nici vice versa, ca risti dosar penal.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă stai pe o perioadă scurta?
Gen dacă primești contractul pe o perioada de 3 luni?
Acum cât e perioada de contract dacă a ieșit din UE?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu fapt ca intri in UK cu masina, ai obligatia sa ai permis international sau permis pe UK, daca lucrezi acolo si sofezi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Schimbarea permisului romanesc in cel englezesc NU reprezinta o conditie obligatorie in cazul in care intentionezi sa lucrezi o perioada de timp ca sofer profesionist in Anglia insa perioada va fi mai mica de 5 ani. Cu toate acestea, chiar daca intentionezi sa ramai in Anglia pe o perioada de timp chiar si de pana in 3 - 5 ani, (la studii universitare) detinerea unui permis de conducere englezesc in multe situatii poate sa reprezinte o necesitate.
Exista mai multe motiv care intervin fi in favoarea schimbarii permisul de conducere romanesc in cel englezesc si anume :
-- asigurarea autoturismului este mult mai ieftina,
-- permisul englezesc este recunoscut peste tot ca dovada de domiciliu, adica de fapt un fel de act de identitate,
-- detinatorii permisiului englezesc au mai multe oportunitati de a obtine un loc de munca mai bine platit,