| ionutza_6253 a întrebat:

Cat timp ti se ia permisul daca ai oprit unde nu ai voie?(in cazul in care lucrezi ca sofer transport persoane). Ms.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea sanctiune pentru parcarea interzisa, in asemenea cazuri poate fi ridicata masina.
Pot fi 2 ipoteze: fie a savarsit o alta contraventie, pentru care OUG 195/2002 prevede suspendarea dreptului de a conduce, fie, cu contraventia pentru parcare interzisa a cumulat 15 puncte de penalizare. Numai bine!

| negru30 a răspuns:

Ai voie sa stationezi nu ai voie sa parchezi - citeste legea

| ionutza_6253 explică (pentru negru30):

Okay. atunci inseamna ca i-a fost luat permisul pentru...nimic?! Am intrebat asta dupa ce cuiva i s-a luat permisul.

| negru30 a răspuns (pentru ionutza_6253):

Depinde ce scrie in procesul verbal si daca persoana l-a semnat - contestatie - nu se ridica permisul pentru parcare - se iau puncte si amenda - sau se ridica masina + puncte si amenda