| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa te angajezi in strainatate, credeti ca este mai bine sa faci facultatea aici, sau in alta tara?

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Foarte...fals.

Studiile din România sunt făcute pe sistemul Bologna și sunt recunoscute oriunde în Europa. E drept că e posibil să difere calitatea.dar diferă și prețul, dacă ai ocazia să studiezi în străinătate cu bursă și părinți au bani să te susțină go for it dacă nu..nu merită efortul pentru că o facultate făcută în străinătate într-un domeniu care nu e cerut pe piața muncii o să îți ofere aceleași șanse de angajare ca una de aici.

Să nu mai zic că dacă faci facultatea aici și ai o medie peste 8 poți pleca cu bursă Erasmus un an oriunde în europa.

| polor a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ma gandesc sa merg in Germania (undeva in EU) la o universitate (cu o bursa) si sa studiez ingineria sau economia, dar sunt facultati si aici, ce parere ai?

| justadream94 a răspuns:

Este mult mai bine in alta tara.dar o poti face si aici

daca o faci in strainatate esti mai apreciat

| Irinamujoperufe a răspuns:

La noi in Romania nu poti facemai nimic cu facultatea, daca ai posibilitatea si sansa, nu te mai gandi si fa-o in alta tara!